ناخن جویدن کودکان دو ساله

7 راه برای درمان ناخن جویدن کودکان

ناخن جویدن کودکان یکی از عادت‌های بسیاری از کودکان است. ممکن است شما به عنوان والدین کودک از ناخن جویدن و این عادت او، احساس خوبی نداشته باشید. ناخن جویدن کودکان مثل مک زدن انگشت شست، معمولاً به مرور زمان از بین می‌رود.

اما همیشه هم این اتفاق نمی‌افتد. همه‌ی ما ممکن است در اطرافمان، فرد بزرگسالی را بشناسیم که عادت ناخن جویدن را ترک نکرده است. بنابراین برای اینکه درباره‌ی برطرف کردن این نگرانی‌ والدین و درمان ناخن جویدن کودکان بدانید، با ما در خواندن این مطلب همراه باشید.

علت ناخن جویدن بچه ها

علت ناخن جویدن کودکان

ناخن جویدن کودکان حدوداً در بین 30 تا 60 درصد کودکان و نوجوانان، دیده می‌شود. بنابراین این عادت صرفاً در فرزند شما دیده نمی‌شود. اما علت اصلی ناخن جویدن کودکان چیست؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ناخن جویدن کودکان ممکن است ریشه‌های ژنتیکی داشته باشد. علاوه بر این، علت ناخن جویدن کودکان می‌تواند به دلیل جلب توجه _ولو منفی_ شما باشد که فرزندتان با اصرار شما برای نجویدن ناخنش، به دست می‌آورد.

با این حال، بیشتر متخصصان ناخن جویدن کودکان را از سر عادت می‌‌دانند. رفتاری تکراری که فرزند شما نسبت به آن آگاهی ندارد. عادت‌ها به سه دلیل مهم ایجاد می‌شوند:

بی‌حوصلگی و ملال: کودکی که حوصله‌اش سر رفته، ممکن است صرفاً به این خاطر ناخن‌هایش را بجوئد که هیچ کار جالب دیگری برای انجام دادن نداشته باشد.

آسودگی: ناخن جویدن کودکان ممکن است درپاسخ به استرس، ایجاد شود.

آرامش: بعضی عادت مثل مکیدن انگشت شست یا جویدن ناخن کودکان به آن‌ها کمک می‌کند که خوابشان ببرد.

اضطراب و جویدن ناخن

برای جلوگیری از ناخن جویدن کودک چه باید کرد؟

کودکتان را با خود همراه کنید.

تا وقتی که از وجود یک عادت باخبر نباشیم، نمی‌توانیم از آن دست بکشیم. علاوه بر این کودکان برای این که بخواهند این عادت را ترک کنند، نیاز به انگیزه دارند. بنابراین اولین گام برای ترک عادت ناخن جویدن این است که مطمئن باشید که شما و فرزندتان در یک تیم هستید.

به کودک خود کمک کنید تا درک کند که بهتر است عادت ناخن جویدن را ترک کند. مهم‌ترین دلیل دست کشیدن از این عادت این است که ناخن جویدن ممکن است باعث ایجاد عفونت و زخم شود و حتی به دندان شما نیز آسیب برساند. علاوه بر این می‌توانید درباره‌ی رعایت بهداشت و دست زدن به وسایل و عواقب گذاشتن دست کثیف در دهان با فرزندتان صحبت کنید.

ناخن‌های فرزندتان را به طور مرتب کوتاه کنید.

وقتی ناخنی برای جویدن وجود نداشته باشد، قاعدتاً عادت ناخن جویدن نیز وجود ندارد! بنابراین ناخن‌های بچه‌ها را همیشه مرتب و کوتاه نگه دارید. مزیت دیگر این کار این است که مطمئن می‌شوید جرم و باکتری زیر ناخن کودکان جمع نمی‌شود و وارد سیستم ایمنی بدن او نمی‌شود.

ترک عادت ناخن جویدن

یک رمز تعیین کنید.

به جای این که مرتباً به فرزندتان یادآوری کنید که ناخن‌هایش را نجود، رمزی تعیین کنید که فقط خودتان و فرزندتان می‌دانید. این رمز می‌تواند یک کلمه‌ی مشخص، لمس شانه یا حتی سوت زدن باشد!

جایگزینی برای ناخن جویدن پیشنهاد دهید.

سعی کنید کاری کنید که فرزندتان مشغله‌ها و سرگرمی‌های دیگری باشد. اگر سر کودک با کارهای متفرقه گرم شود، ناخن‌هایش را کمتر می‌جوند. اسلایم‌ها و خمیربازی برای کودکانی که به خاطر اضطراب یا استرس، ناخن‌هایشان را می‌جوند، موثرند.

سیستم پاداش درست کنید.

می‌توانید یک جدول درست کنید و به ازای هر روزی که فرزندتان، ناخنش را نمی‌جود؛ یک استیکر روی آن روز بچسبانید و او را به کامل کردن جدول تشویق کنید. با کامل شدن هر هفته یا هر ماه، یک هدیه‌ی کوچک برای او بگیرید. برای کودکان کم‌سن‌وسال‌تر، لازم نیست حتماً هدیه‌ی بزرگی تهیه کنید. گاهی همان استیکر، برای کودکان کم‌سن‌تر، هدیه‌ی جذابی است!

فعالیت‌های سرگرم‌کننده پیشنهاد کنید.

اگر فرزند شما از سر بی‌حوصلگی و نداشتن سرگرمی، ناخن‌هایش را می‌جود، فعالیت جدیدی به او پیشنهاد دهید. کتاب‌های رنگ‌آمیزی یکی از گزینه‌های مناسبی است که هم ذهن کودک را از جویدن ناخن دور می‌کند، هم خلاقیت او را تقویت می‌کند.

علاوه بر این فعالیت‌هایی که شما نیز در آن‌ها حضور دارید نیز می‌تواند از ناخن جویدن کودکان جلوگیری کند. رفتن به پارک یا آشپزی از فعالیت‌هایی است که علاوه بر فایده‌ی آن برای درمان ناخن جویدن، شما را به هم نزدیک می‌کند.

از محلول‌ها و لاک برای نجویدن ناخن استفاده کنید.

برندهای مختلفی در حال حاضر، لاک‌ها و محلول‌هایی برای جلوگیری از جویدن ناخن‌ها تولید کرده‌اند. حتماً قبل از استفاده از این محلول‌ها، به فرزندتان بگویید که مزه‌ی این محلول‌ها چگونه است. جویدن ناخن با وجود چنین محلول‌هایی، دیگر برای فرزندتان، کاری لذت‌بخش و آرام‌بخش نیست.

از طرف دیگر، ضرر استفاده از این محلول‌ها نیز وجود دارد. ممکن است فرزند شما برای خوردن لقمه‌اش، دستش به دهانش برخورد کند و لب‌هایش بسوزد، بدون اینکه قصد جویدن ناخنش را داشته باشد.

جمع‌بندی

هنگام صحبت با کودکتان درباره‌ی این موضوع، از سخنرانی‌های طولانی، توبیخ، داد و بیداد کردن و تنبیه خودداری کنید. در واقع این توجه منفی ممکن است کودک شما را سر لج بندازد و کاری کند که او سعی کند به شما نشان دهد که خودش درباره‌ی ناخن‌هایش تصمیم می‌گیرد.

سن دو تا سه سالگی، یک مرحله‌ی رشدی مهم است: اختیار در برابر شرم یا شک. در این مرحله، کودک به انجام دادن کارها به شکل مستقل تمایل دارد. به کودکان در این سن، فرصتی برای رفتار مستقل متناسب با سنشان داده نمی‌شود و این کار ممکن است به شک به توانایی‌هایشان، اعتماد به نفس پایین یا احساس شرم منجر شود.

در نهایت خوب است بدانید که بیشتر کودکان، با افزایش سن و به مرور زمان، از جویدن ناخن‌ها دست می‌کشند. اما شما نیز می‌توانید به فرزندان خود کمک کنید تا این کار را زودتر انجام دهند. لازمه‌ی کمک برای دست کشیدن از عادت ناخن جویدن کودکان، ارتباط خوب، تقویت مثبت و تشویق است و البته صبر، هم از طرف شما، هم از طرف فرزندتان. با این حال اگر درباره‌ی تاثیر ناخن جویدن کودکان روی سلامت یا روابط فرزندتان نگران هستید، می‌توانید با یک متخصص اطفال در این رابطه صحبت کنید.

5 نکته برای کتاب خواندن برای کودکان نوپا و نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها