افزایش خلاقیت در کودکان

5 راه برای افزایش خلاقیت در کودکان

پرورش خلاقیت برای رشد کودکان ضروری است. سهاکیدز در این مطلب به شما کمک خواهد کرد که در راستای پرورش و افزایش خلاقیت در کودکان خود، گام‌های درستی بردارید.

سارا، یک کودک 4 ساله در مقطع پیش‌دبستانی است. او با هیجان به مادرش می‌گوید: «بعدش ما یه گاو بنفش دیدیم که شیرش هم بنفش بود!». وبستر خلاقیت را این گونه تعریف می‌کند: توانایی شکل دادن تصویری در ذهن از چیزی که ندیده‌اید یا تجربه نکرده‌اید، توانایی فکر کردن به چیزهای جدید.»

همه‌ی کودکان با خلاقیت به دنیا می‌آیند. بعد از آن والدین و معلم‌ها، ممکن است در جهت افزایش خلاقیت در کودکان بکوشند و از شنیدن و دیدن کارها و افکار خلاقانه‌ی بچه‌ها لذت ببرند. با این حال، برخی از ما _به شکل آگاهانه یا بدون هیچ نیتی_ ممکن است خلاقیت کودکان و تخیل آن‌ها را سرکوب کنیم. حتی ممکن است این کار ما از سر نگرانی برای خیالاتی شدن کودک و از دست رفتن توانایی تشخیص واقعیت باشد.

بیشتر کودکان بالای سه سال به خوبی می‌دانند که گاوهای بنفش وجود خارجی ندارند، با این حال از فرصت‌هایی که برای تخیل و تفکر خلاق دارند، لذت می‌برند. بهتر است به کودکان اجازه دهید تا از قوه تخیل خود استفاده کنند.

سوزان ایگل، نویسنده‌ی کتاب «کودکان واقعی: معنا دادن به زندگی روزمره» می‌گوید: «کودکان دو و نیم سال، تمایز بین واقعیت و وانمود کردن را درک می‌کنند. اما وقتی قصد بازی کردن دارند، ممکن است بینش خوبی نسبت به این تمایز نداشته باشند یا اهمیتی به آن ندهند.»

اهمیت تفکر خلاقانه و تخیل برای رشد کودک

کودک خلاقانیشتین گفته است: «تخیل مهم‌تر از دانش است.»، تخیل دری به روی فرصت‌ها و احتمالات است. تخیل جایی است که خلاقیت، نبوغ و تفکر خارج از چارچوب برای رشد کودک شروع می‌شود.

در انتخاب بازی برای فرزندتان دقت به خرج دهید. بازی خلاقانه که قوه‌ی تخیل آن‌ها را به کار می‌گیرد، به کودک کمک می‌کند تا درباره‌ی دنیای اطرافش، بیاموزد. در طول بازی‌های تخیلی، کودکان با مواد مختلف سروکار دارند و خود را به صورت کلامی و غیرکلامی بروز می‌دهند، برنامه‌ریزی می‌کنند (آگاهانه یا بدون آگاهی)، عمل و تعامل دارند و نقش‌های مختلفی می‌پذیرند.

زمانی که بچه‌ها در بازی‌های خلاقانه با عروسک‌ها، ماشین‌ها، خانه‌بازی، سنگ، کارت یا جعبه شرکت می‌کنند، فرصت مناسبی برای افزایش خلاقیت در کودکان فراهم شده است.

 

زمانی که بچه‌ها در بازی‌های خلاقانه با عروسک‌ها، ماشین‌ها، خانه‌بازی، سنگ، کارت یا جعبه شرکت می‌کنند، فرصت مناسبی برای افزایش خلاقیت در کودکان فراهم شده است. تخیل رشد اجتماعی و شناختی را تقویت می‌کند. همه‌ی والدین دوست دارند که فرزندشان از نظر هیجانی، ذهنی، اجتماعی و به بالاترین سطح توانایی خود برسند. در سال‌های اولیه‌ی آموزش دوران کودکی، مهارت‌های تفکر نقادانه و توانایی حل مساله‌ی خلاقانه، برای رشد کودک ضروری است. تخیل، امتحان کردن راه‌های جدید برای انجام دادن کارها و آزمایش کردن به کودکان برای پرورش تفکر نقادانه کمک می‌کند و مهارت حل مساله‌ی خلاقانه را تقویت می‌کند.

علاوه بر این، تخیل باعث رشد هیجانی شناختی و باعث تقویت اعتماد به نفس کودکان خواهد شد. این موضوع در تعامل با دیگران موثر است. تخیل و خلاقیت، مهارت‌هایی هستند که کودکان ما برای آینده‌ی خود در محیط کار نیز به آن‌ها نیازمندند.

سهاکیدز تقویت خلاقیت

راهکارهای افزایش خلاقیت در کودکان

در اینجا، چند راه و توصیه برای افزایش تخیل و خلاقیت در کودکان آورده شده است:

زمان بیشتری در بیرون از خانه سپری کنید: تاثیر طبیعت بر روی رشد کودکان، بی‌نظیر است. طبیعت همواره در حال تغییر است. بنابراین فرصت‌های زیادی برای کشف، خلاقیت و حل مساله در اختیار کودک قرار می‌دهد.

دنیای طبیعی، کودکان را تشویق می‌کند تا فکر کنند، سوال بپرسند و فرضیات مختلفی طرح کنند و ذهن‌های خلاقی داشته باشند. کودکان می‌توانند در شن و ماسه نقاشی کنند، با شاخه‌ها، خانه درست کنند، یا حتی روی چمن‌ دراز کشیده و به آسمان و اشکال مختلف ابرها نگاه کنند.

 

فرصت آزاد اختصاص دهید: داشتن زمانی بدون برنامه‌ریزی و ساختار مشخص به کودکان کمک می‌کند تا فرصتی برای تخیل و خلاقیت داشته باشند.

زمان کار با موبایل، تبلت، تلویزیون و کامپیوتر را محدود کنید: والدگری در عصر دیجیتال و افزایش خلاقیت در کودکان در این دوران، کار سختی است. تمرکز بر فضاهای مجازی به طور صرف برای یادگیری و افزایش خلاقیت در کودکان، کار منفعلانه‌ای است. بهتر است کودکان را تشویق کنید تا از حواس پنج‌گانه و کل بدن خود استفاده کنند تا ذهنی باز داشته باشند.

 

سهاکیدز خرید لباس

 

فعالیت‌های هنری را تشویق کنید: هنر، راهی برای بیان خلاقانه برای افزایش خلاقیت در کودکان است. نباید به هنر به چشم درسی برای انجام دادن دستورالعملهای مختلف، نگاه کرد. هنر راهی است که کودکان از طریق هیجانات خود عمل کنند، تصمیم بگیرند و ایده‌های خود را بیان کنند. این کار از طریق نقاشی، مجسمه‌سازی، کلاژ، سفالگری یا هر بستر هنری دیگری انجام می‌شود.

کار با ابزار هنری، حس آزادی به ما می دهد و تمرکز را تقویت می‌کند. فعالیت‌های هنری، هماهنگی بین چشم و دست و مهارت‌های حرکتی ظریف را تقویت می‌کند. علاوه بر افزایش خلاقیت در کودکان، فعالیت‌های هنری باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. چرا که کودکان احساس تسلط بر موضوع پیدا می‌کنند.

5 علت دروغگویی کودکان و نحوه برخورد با کودک دروغگو
11 نشانه برای تشخیص بیش فعالی کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها