آموزش زبان کودکان

5 راه برای آموزش زبان کودکان

بیشتر والدین به آموزش زبان کودکان در منزل تمایل دارند اما نمی‌دانند باید آموزش زبان کودکان را چگونه شروع کنند. سهاکیدز در این مطلب برای شما، توصیه‌هایی برای راحت شدن فرآیند آموزش زبان کودکان آماده کرده است.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

برای آموزش زبان انگلیسی کودکان، لازم نیست زبان انگلیسی خودتان بی‌نقص و در حد عالی باشد. مهم‌ترین نکته این است که برای این فرآیند آموزش زبان به کودک خود، علاقه کافی داشته باشید و بتوانید این علاقه و شوق یادگیری را به کودک خود نیز منتقل کنید. کودکان برای جذب زبان جدید، به زمان احتیاج دارند. در فرآیند آموزش زبان کودکان، صبور باشید. زمانش که برسد، کودک شما شروع به انگلیسی صحبت کردن خواهد کرد.

یک برنامه‌ی مشخص برای آموزش زبان کودکان داشته باشید.

برای ساعات آموزش زبان، زمان مشخصی تعیین کنید. بهتر است مدت این جلسات کوتاه اما دفعات آن، منظم باشد. برای کودکان کم‌سن‌وسال، 15 دقیقه کفایت می‌کند. همزمان با بالا رفتن سن فرزندتان و افزایش گستره‌ی تمرکز او، می‌توانید ساعت جلسات را بیشتر کنید. برای اینکه تمرکز و توجه فرزندتان را از دست ندهید، فعالیت‌ها را به شکل متنوع و کوتاه انجام دهید.

سعی کنید در ساعات مشخصی در روز، فعالیت‌های مشخصی انجام دهید. برخلاف تصور شما، کودکان از اینکه بدانند در انتظار چه چیزی هستند، احساس خوبی دارند. برای مثال، شما می‌توانید هر روز بعد از مدرسه، یک بازی به زبان انگلیسی داشته باشید یا قبل از خواب یک داستان انگلیسی برای کودک خود بخوانید.

در صورتی که در منزل خود فضای کافی دارید، می‌توانید گوشه‌ای را صرفاً به زبان انگلیسی اختصاص دهید. یعنی تمام کتاب‌ها، بازی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها و چیزهایی که فرزندتان درست کرده را در آن قسمت نگهداری کنید.

از اهمیت تکرار غافل نشوید. کودکان باید کلمات و عبارات را بارها بشنوند تا احساس کنند که برای بازتولید آن‌ها آماده هستند.

آموزش زبان انگلیسی با بازی

کودکان هنگام بازی کردن، یاد می‌گیرند. فلش کارت‌ها، راه خوبی برای یادگیری و مرور لغت هستند. علاوه بر این بازی‌هایی نیز وجود دارند که با کمک همین فلش‌کارت‌ها انجام می‌شوند و آموزش زبان کودکان را ساده‌تر می‌کنند. فلش‌کارت‌ها را می‌توانید از سایت‌های مختلف دانلود یا از مراکز توزیع کتب زبان انگلیسی خریداری کنید.

یکی از معروف‌ترین بازی‌های زبان انگلیسی بازی هنگ من است. می‌توانید کلمه‌ای ساده به زبان انگلیسی انتخاب کنید که کودک شما آن را می‌داند. سپس به تعداد حروف آن کلمه، خطوط تیره بکشید و کودک شروع به حدس زدن می‌کند:

«آیا حرف s در این کلمه هست؟»، در صورت مثبت بودن پاسخ این سوال، حرف s را در جای درست آن بنویسید. در غیر این صورت، شروع به ترسیم خطوطی کنید که با کامل شدن آن خطوط، شکل یک مرد کامل می‌شود و بعد از آن، فرصت حدس زدن حروف به پایان می‌رسد.

بازی هنگ من آموزش زبان

برای آموزش زبان به کودکان باید با چه کلماتی شروع کرد؟

برای انتخاب موضوعات آموزش، حتماً علایق و شخصیت کودک خود را لحاظ کنید و به فرزندتان نیز اجازه‌ی انتخاب دهید. با این حال رایج‌ترین موضوعات برای شروع آموزش زبان کودکان، شامل موارد زیر هستند:

اعداد، رنگ‌ها، صفت‌های ساده مثل خسته، کوچک، بلند، کوتاه، شاد و …)، اعضای بدن، اسباب‌بازی‌ها، لباس‌ها، حیوانات، غذاها

فراموش نکنید که از هر روشی برای آموزش زبان کودکان استفاده می‌کنید، مهم ترین شرط این است که این فرآیند یادگیری را به تجربه‌ای لذت‌بخش برای خود و فرزندتان تبدیل کنید.

کتاب داستان برای آموزش زبان کودکان

کودکان کم‌سن‌وسال‌تر، کتاب‌هایی با تصاویر و رنگ‌های بیشتر و جذاب‌تر دوست دارند. با همدیگر به عکس‌ها نگاه کنید و ضمن اشاره به تصویر، نام انگلیسی آن را بگویید. بعد از اتمام آن می‌توانید از فرزندتان بپرسید که به تصاویر اشاره کنند، به انگلیسی بپرسید: «گربه کجاست؟». گوش دادن به داستان‌ها باعث می‌شود که فرزند شما به صداها و ریتم انگلیسی عادت کند.

داستان انگلیسی کودکان

استفاده از موقعیت‌های روزمره

مزیت آموزش زبان کودکان در منزل این است که شما می‌توانید از موقعیت‌های روزمره استفاده کند تا زبان را در بستر روزمره استفاده کند.

به عنوان مثال درباره‌ی رنگ و اسم لباس‌هایی که شما و فرزندتان می‌پوشید، صحبت کنید: «It’s a blue shirt»، «Let’s put on your red socks».

علاوه بر این می‌توانید درباره‌ی رنگ ماشین‌ها و اندازه‌ی آن‌ها صحبت کنید. هنگام آشپزی یا خرید برای خانه، می‌توانید لیست خرید به انگلیسی تهیه کنید (بسته به سن کودک، می‌توانید از تصویر یا اسم غذاها استفاده کنید.) بعد از اتمام خرید نیز می‌توانید لغات را دوباره مرور کنید.

آهنگ و شعر برای آموزش زبان کودکان

کمک گرفتن از آوازها و شعرها، برای یادگیری کلمات جدید و بهبود تلفظ انگلیسی، روش موثری هستند. شعرهایی که انجام دادن کاری را می‌طلبند، انتخاب بهتری هستند. شعرهایی که از کودک می‌خواهد بشیند، بلند شود یا کارهای مشابه انجام دهد.

آموزش گرامر به کودکان

آموزش قواعد گرامر به کودکان کم‌سن‌وسال‌تر، ضروری نیست اما به جای آن سعی کنید که آن‌ها را به گوش دادن و استفاده از ساختارهای گرامری متفاوت عادت دهید. به عنوان مثال از must  و must not برای صحبت درباره‌ی قواعد مدرسه صحبت کنید. استفاده از ساختارهای گرامری صحیح در بستر دیالوگ‌های روزمره از سنین پایین به کودک شما کمک می‌کند تا در سنین بالاتر به درستی از این ساختارها استفاده کنند.

درمان شب ادراری کودک
 10 نکته برای آموزش موسیقی به کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها