افزایش اعتماد به نفس کودکان

3 راه برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

معمولاً والدین به دنبال راه‌هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان هستند. مطمئناً والدین کودک نقش بسزایی در افزایش اعتماد به نفس کودکان یا از بین بردن آن دارند. سهاکیدز در این مطلب به شما خواهد گفت که چگونه اعتماد به نفس فرزند خود را بالا ببرید.

گاهی اوقات تشخیص این که فرزند ما احساس خوبی نسبت به خودش دارد، کار آسانی است. علاوه بر این، تشخیص فقدان این احساس در کودکان نیز ممکن است کار چندان دشواری نباشد. این داشتن احساس خوب نسبت به خود، به عنوان «عزت نفس» یا «اعتماد به نفس» تعریف می‌شود.

کودکانی که اعتماد به نفس دارند:

 • احساس دوست داشته شدن و پذیرفته شدن دارند.
 • به خودشان مطمئن هستند.
 • به کارهایی که می‌توانند انجام دهند، مفتخر هستند.
 • درباره‌ی خود، مثبت فکر می‌کنند.
 • به خود باور دارند.

کودکانی که اعتماد به نفس ندارند:

 • به خودشان سخت می‌گیرند و از خود مرتباً انتقاد می‌کنند.
 • فکر می‌کنند به خوبی بقیه‌ی بچه‌ها نیستند.
 • به جای این که به موفقیت‌های خود فکر کنند، به شکست‌های خود فکر می‌کنند.
 • به خودشان اعتماد کافی ندارند.
 • به این که بتوانند کارها را به درستی انجام دهند، شک دارند.

چرا داشتن اعتماد به نفس اهمیت دارد؟

کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند، اعتماد به نفس کافی را برای امتحان کردن کارهای جدید دارند. علاوه بر این، احتمال بیشتری دارد که این کودکان، نهایت تلاش خود را برای انجام کارها به کار گیرند. آن‌ها به کارهایی که می‌توانند انجام دهند، افتخار می‌کنند.

داشتن اعتماد به نفس به کودکان کمک می‌کند که با اشتباهات خود، مقابله کنند. افزایش اعتماد به نفس کودکان باعث می‌شود که حتی اگر کودکان در ابتدا شکست بخورند، دوباره تلاش کنند. افزایش اعتماد به نفس کودکان باعث می‌شود در مدرسه، در خانه و در روابط دوستانه‌ی خود عملکرد بهتری داشته باشند.

کودکانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، نسبت به خود اطمینان ندارند. اگر این کودکان باور داشته باشند که دیگران آن‌ها را نمی‌پذیرند، ممکن است وارد جمع نشوند. آن‌ها ممکن است به بقیه اجازه‌ی بدرفتاری با خود را بدهند. برای کودکانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، ایستادگی برای گرفتن حقشان سخت است.

کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، به آسانی تسلیم می‌شود یا ممکن است به کلی تلاش نکنند. زمانی کودکانی که اعتماد به نفس کمی دارند، شکست می‌خورند، می‌بازند یا اشتباهی مرتکب می‌شوند، به سختی می‌توانند با این مسائل مقابله کنند. در نتیجه ممکن است این کودکان نتوانند به اندازه‌ی توانایی خود، عمل کنند.

افزایش اعتماد به نفس کودکان چگونه اتفاق می‌افتد؟

فرآیند افزایش اعتماد به نفس می‌توان از دوران نوزادی آغاز شود. افزایش اعتماد به نفس به تدریج و به مرور زمان رخ می‌دهد. این فرآیند با داشتن حس امنیت، پذیرفته شدن و دوست داشته داشتن شروع می‌شود.

افزایش اعتماد به نفس کودکان با دریافت توجه مثبت و مراقبت با عشق صورت می‌گیرد. با افزایش سن، نوزادان به کودکانی نوپا تبدیل می‌شوند و توانایی انجام برخی از کارها به تنهایی را پیدا می‌کنند. زمانی که کودکان قادر باشند از توانایی‌های جدید خود استفاده کنند، احساس خوبی پیدا می‌کنند.

افزایش اعتماد به نفس کودکان زمانی اتفاق می‌افتد که والدین به کودک توجه کنند، به او اجازه‌ی آزمون و خطا کردن بدهند، به او لبخند بزنند و به کودک نشان بدهند که به او افتخار می‌کنند.

با افزایش سن، افزایش اعتماد به نفس کودکان نیز رخ می‌دهد. هربار که فرزندان شما کارهای جدیدی امتحان کنند و مطالب جدیدی یاد بگیرند، فرصتی برای افزایش به نفس کودکان فراهم شده است. افزایش اعتماد به نفس کودکان زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان:

 • در فرآیند رسیدن به هدف خود پیشرفت کنند.
 • مطالب جدیدی در مدرسه یاد بگیرند.
 • دوستان جدیدی پیدا کنند و با آن‌ها سازش داشته باشند.
 • مهارت‌های جدیدی در موسیقی، ورزش، هنر، ورزش یا تکنولوژی یاد بگیرند.
 • به انجام دادن فعالیت‌های موردعلاقه‌ی خود بپردازند.
 • به دیگران کمک کنند یا با آن‌ها مهربان باشند.
 • برای رفتارهای خوب خود تشویق شوند.
 • برای انجام کاری، تلاش زیادی داشته باشند.
 • کاری را که در آن خوب هستند، انجام دهند و از آن لذت ببرند.
 • توسط دیگران پذیرفته شوند.
 • احساس درک شدن توسط دیگران را داشته باشد.
 • جایزه‌ی یا امتیازی بگیرند که بدانند استحقاق آن را دارند.

تاثیر والدین بر افزایش اعتماد به نفس کودکان

کودکان با یکدیگر متفاوت هستند. داشتن اعتماد به نفس برای برخی کودکان ساده‌تر از سایرین است. برخی از کودکان با مسائلی مواجه می‌شوند که مانع افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود.

با این حال حتی اگر اعتماد به نفس کودکی پایین باشد، می‌توان آن را افزایش داد.‌ در زیر به برخی از راه‌هایی اشاره شده است که والدین می‌توانند به کودکان کمک کنند تا احساس بهتری درباره‌ی خود داشته باشند.

به کودک خود برای یادگیری کارهای جدید کمک کنید.

در هر سنی، کارهای جدیدی وجود دارد که کودک می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد. حتی در سنین بسیار پایین نیز،  یاد گرفتن نگه داشتن یک لیوان یا برداشتن قدم‌های اول، احساس قدرت و توانایی به همراه دارد.

با افزایش سن، یادگیری کارهایی مانند لباس پوشیدن، خواند و نوشتن یا راندن دوچرخه، فرصت‌هایی مناسب برای افزایش اعتماد به نفس کودکان است.

افزایش اعتماد به نفس کودکانهنگام آموزش کارهای جدید، در ابتدا به آن‌ها نشان دهید که این کار چگونه انجام می‌شوند و به آن‌ها کمک کنید.

سپس به آن‌ها اجازه دهید تا خودشان این کار را انجام دهند، حتی اگر مرتکب اشتباه شوند. از این که فرزندتان فرصت مناسبی برای یادگیری این کار، تلاش کردن و داشتن احساس خوبی به خود را دارد، اطمینان حاصل کنید. چالش‌های جدید را از بین کارهای خیلی آسان یا خیلی سخت انتخاب نکنید.

 

 

کودک خود را تشویق کنید، اما این کار را با دقت انجام دهید.

مطمئناً تشویق کردن کودکان، کار خوبی است. تشویق شما باید به گونه‌ای باشد که به فرزند خود نشان دهید که به او افتخار می‌کنید. با این حال برخی از راه‌های تشویق‌ ممکن است نتیجه‌ی عکس داشته باشد.

چگونه کودک خود را تشویق کنیم؟

کودک را بیش از حد تشویق نکنید.

تشویقی که به نظر نرسد کودک مستحق آن است، تشویق درستی به نظر نمی‌رسد. به عنوان مثال این که به فرزندتان بگویید بازی او عالی بوده، وقتی که او می‌داند این حرف درستی نیست، حرفی نادرست و توخالی به نظر می‌رسد.

بهتر است بگویید: «میدونم این بهترین بازیت نبوده ولی همه‌ی ما یه روزایی بهتر بازی می‌کنیم، یه روزایی به اون خوبی بازی نمی‌کنیم. در هر صورت من بهت افتخار می‌کنم که تسلیم نمی‌شی.»، و برای افزایش اعتماد به نفس او می‌توانید اضافه کنید: «فردا دوباره خوب بازی می‌کنی.»

تلاش را تشویق کنید

فقط در صورت نتیجه گرفتن، کودک را تشویق نکنید. (برای مثال صرفاً به خاطر گرفتن نمره‌ی 20 یا باهوش بودن، فرزندتان را تشویق نکنید.) بلکه بیشتر تشویق خود را برای تلاش، پیشرفت و رشد او اختصاص دهید. مثال: «می‌بینم که چقدر برای این پروژه داری تلاش می‌کنی.»، «توی این سوالات املا، چقدر پیشرفت کردی.»، «من بهت افتخار می‌کنم که داری تمرین پیانوت رو انجام می‌دی.». با کمک  این گونه تشویق‌ها، کودکان برای تلاش کردن مصمم می‌شوند، برای رسیدن به هدف، تلاش می‌کنند. وقتی چنین اتفاقی بیفتد، احتمال موفقیت بچه‌ها بیشتر می‌شود.

تاثیر پدر و مادر بر اعتماد به نفسالگوی خوبی برای فرزند خود باشید.

وقتی به عنوان والدین، برای انجام کارهای روزمره، تلاش کنید، می‌توانید الگوی خوبی باشید. این کارها می‌تواند شامل غذا پختن، شستن ظرف‌ها، تمیز کردن ماشین، جمع کردن برگ‌ها و … باشند.

با این کار، کودک شما یاد می‌گیرد که برای جمع کردن اسباب‌بازی‌ها، مرتب کردن رختخواب، انجام تکالیف خود و کارهایی از این دست، تلاش کند.

داشتن رفتار و رویکرد درست نیز مهم است. اگر شما کارها را بدون شکایت و غر زدن و با رضایت انجام دهید، فرزند شما نیز یاد می‌گیرد که همینطور باشد. وقتی شما کارها را سرسری انجام ندهید، به فرزندتان یاد می‌دهید که به این شکل رفتار کند.

از انتقاد کردن شدید بپرهیزید

حرف‌هایی که کودکان از زبان دیگران درباره‌ی خود می‌شنوند، به سادگی باعث شکل‌گیری احساس آن‌ها نسبت به خود می‌شود. عبارات با لحنی تند مثل «تو خیلی تنبلی!»، باعث آسیب دیدن کودک می‌شوند و به هیچ عنوان باعث تشویق او برای انجام دادن کاری نمی‌شود.

وقتی که کودکان، حرفی منفی درباره‌ی خود بشنوند، عزت نفس و اعتماد به نفس کودکان آسیب می‌بیند. اشتباهات کودک را با صبر و شکیبایی اصلاح کنید. روی کاری که برای بار بعدی از آن‌ها می‌خواهید، تمرکز کنید. در صورت لزوم، به آن‌ها نحوه‌ی انجام کار را یاد دهید.

روی نقاط قوت تمرکز کنید

روی کاری که فرزندتان آن را خوب انجام می‌دهد و از انجام آن لذت می‌برد، تمرکز کنید. فرصتی برای کودک فراهم کنید تا این نقاط قوت را تقویت کند. اگر می‌خواهید به افزایش اعتماد به نفس کودکان کمک کنید، روی نقاط قوت او بیشتر تمرکز کنید. این کار باعث بهتر شدن رفتار او نیز خواهد شد.

به کودکان اجازه دهید در انجام کارها کمک کنند

افزایش اعتماد به نفس کودکان وقتی دیده می شود که کودکان احساس کنند که کاری که انجام می‌دهند برای دیگران مهم است. به کودکان اجازه‌ دهید برای خواهر و برادر بزرگتر خود، لطفی انجام دهید یا در کارهای ساده‌ی خانه کمک کند. انجام دادن کارهای مهربانانه و کمک کردن به دیگران باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان و ایجاد احساسی خوب در او می‌شود.

 

 

 

5 نکته برای آموزش جنسی به کودکان قبل از دبستان
5 علت دروغگویی کودکان و نحوه برخورد با کودک دروغگو
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها