درمان بیش فعالی کودکان

11 نشانه برای تشخیص بیش فعالی کودکان

ADHD یا اختلال بیش فعالی نقص توجه، یک اختلال رشدی عصبی پیچیده است. بیش فعالی کودکان ممکن است روی موفقیت فرزند شما در مدرسه، روی روابط او و روی کارش در آینده تاثیر منفی نداشته باشد. علائم ADHD، متفاوت هستند و گاهی اوقات تشخیص آن‌، سخت است.

هر کودکی ممکن است تعدادی از علائم ADHD را داشته باشد. بنابراین حتماً باید روانشناس بالینی و روانپزشک، کودک شما را با استفاده از چند شاخص و معیار ارزیابی کند.

بیش فعالی کودکان معمولاً زمانی تشخیص داده می‌شود که آن‌ها نوجوان شده‌اند. با این حال سن میانگین برای تشخیص  ADHD متوسط، هفت سال است. کودکان با سن بیشتر که علائم را نشان می‌دهند، ممکن است ADHD داشته باشند اما این کودکان، اغلب در سنین پایین‌تر، علائم نسبتاً پیچیده‌ای را نشان داده‌اند.

14 نشانه‌ی رایج برای تشخیص بیش فعالی کودکان در این مطلب آورده شده است:

شناسایی و تشخیص کودک بیش فعالرفتار خودمتمرکز به عنوان نشانه‌ای از بیش فعالی کودکان

یکی از علائم رایج بیش فعالی کودکان این است که ممکن است اینگونه به نظر برسد که فرد از درک نیازها و خواسته‌های دیگران عاجز است. این امر می تواند منجر به دو علامت بعدی شود

قطع کردن حرف یا کار بقیه

رفتار خودمتمرکز ممکن است باعث شود که کودک بیش‌فعال وسط بازی‌ای که در آن شرکت نکرده، بپرد یا حرف بقیه را قطع کند.

داشتن مشکل در صبر کردن

بیش فعالی کودکان ممکن است باعث شود که کودک نتواند صبر کند نوبتش برای بازی یا فعالیت‌های کلاسی برسد.

پریشانی هیجانی

بیش فعالی کودکان ممکن است باعث شود که کودکان در کنترل هیجانات خود مشکل داشته باشند. ممکن است کودک بیش فعال در موقعیت و زمان نامناسب، خشمش را بروز دهد. کودکان کم‌سن‌وسال‌تر ممکن است اوقات تلخی کنند.

بی قراری از نشانه‌های بیش فعالی کودکان

کودکانی که ADHD دارند، نمی‌توانند سرجای خود بشینند و آرام و قرار ندارند. ممکن است این کودکان بلند شوند و در اطراف بچرخند و بی‌قراری کنند یا اگر آن‌ها را به نشستن در سرجایشان مجبور کنید، ممکن است با ناراحتی به خود بپیچند و وول بخورند.

راه های درمان بیش فعالی کودک

مشکل در بازی کردن

داشتن مشکل هنگام بازی کردن و ارتباط گرفتن با سایر بچه‌ها از پیامدهای بیش فعالی کودکان است. در واقع این بی‌قراری کودکان بیش فعال، بازی در سکوت و شرکت در فعالیت‌های اوقاعت فراغت با آرامش را برای کودک adhd  دچار مشکل می‌کند.

کارهای نیمه‌ کاره و بیش فعالی کودکان

کودکی که درگیر بیش فعالی است ممکن است به انجام کارهای مختلفی علاقه نشان دهد اما معمولاً در به پایان رساندن این کارها مشکل دارد. به عنوان مثال، ممکن است کلاس، تکالیف یا کارهای منزل را شروع کند اما چون قبل از به پایان رسیدن این‌ها، چیز دیگری توجهش را جلب کند، این کارها به پایان نمی رسند.

نداشتن تمرکز و بیش فعالی کودکان

می‌توان گفت که کودکان بیش فعال در تمرکز و توجه مشکل دارند، حتی وقتی که به طور مستقیم مورد خطاب فردی قرار می‌گیرند. احتمال دارد که کودک بیش فعال به شما بگوید که حرف شما را شنیده ولی حتی نتواند آن را برایتان تکرار کند.

فراموشی

کودکان بیش فعال ممکن است در فعالیت‌های روزمره‌ی خود، فراموشی داشته باشند. ممکن است این کودکان فراموش کنند که باید فعالیت‌های روزمره یا تکالیف خود را انجام دهند. از سوی دیگر بیش فعالی کودکان گاهی باعث می‌شود که وسایلشان را گم کنند.

بیش فعالی کودکان

 خودداری از انجام فعالیت‌هایی که به تلاش ذهنی زیادی نیاز دارد.

فقدان تمرکز در کودکان ممکن است باعث شود که آن‌ها از انجام دادن فعالیت‌های این چنینی پرهیز کنند. مثل انجام تکالیف یا حفظ توجه در کلاس درس.

 

خیالبافی کردن

کودکان بیش فعال همیشه شلوغ و پرسروصدا نیستند. یکی دیگر از نشانه‌های بیش فعالی کودکان این است که کودک آرام‌تر و کم حرف‌تر است و با بقیه‌ی کودکان، به خوبی ارتباط برقرار نمی‌کند. کودک بیش‌فعال ممکن است به نقطه‌ای خیره شود و خیالبافی کند و چیزهایی که اطرافش می‌گذرد را نادیده بگیرد.

بیش فعالی کودکان

جمع بندی

تمام کودکان ممکن است در مقطعی چنین علائمی از خود نشان دهند. در خواب و خیال فرو رفتن، آرام و قرار نداشتن و قطع کردن حرف بقیه، از رفتارهای معمول و شایع در بین کودکان است.

در صورتی باید درباره‌ی گام‌ها و اقدامات بعدی فکر کنید که:

کودک شما به طور مرتب، نشانه‌های بیش فعالی را از خود نشان دهد.

این رفتار، روی موفقیت او در مدرسه و تعاملات او با هم‌سن‌وسال‌هایش تاثیر سو داشته باشد.

بیش فعالی کودکان قابل درمان است. اگر درگیر بیش فعالی کودکان خود هستید، مطمئن باشید که در ارتباط بودن با پرشک یا روانشناس بالینی، بهترین کاری است که می‌توانید برای آن‌ها انجام دهید.

5 راه برای افزایش خلاقیت در کودکان
10 راه برای از بین بردن حسادت کودک به نوزاد جدید
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها