کودک خجالتی

6 راه برای کمک به کودک خجالتی

اغلب والدین می‌خواهند که به کودک خجالتی خود کمک کنند. اما باید ببینیم که منظور پدرومادرها از «کودک خجالتی» چیست. پس با ما در این مطلب همراه باشید.

بعضی از کودکانی که از نظر دیگران، خجالتی هستند؛ کودکانی‌اند که به شدت حساس‌اند. یعنی از محیط اطراف خود به خوبی آگاهند و به شدت از آن تاثیر می‌پذیرند. بقیه‌ی این کودکان درونگرا هستند. یعنی باید زمانی را دور از دیگران، سپری کنند تا انرژی از دست رفته‌شان را بازیابند. بعضی از بچه‌ها، به شدت غرق ایده‌های خود هستند که به تعامل اجتماعی، علاقه‌ی کمتری نشان می‌دهند. بعضی از این کودکان خجالتی هم، زمانی که افرادی که به آن‌ها دلبستگی دارند، در اطرافشان نباشند، دچار اضطراب می‌شوند.

کودکان خجالتی

بسیاری از ماها که بر این باور هستیم که خجالتی‌ هستیم، منظورمان این است که در موقعیت‌های اجتماعی معذب یا دچار اضطراب می‌شویم. پژوهشی انجام شده در سال 2011 نشلن داد که نیمی از نوجوانان آمریکایی خودشان را خجالتی می‌دانند. در واقع نیمی از بزرگسالان نیز بر این باور بوده‌اند که خجالتی هستند و بسیاری نیز گزارش کرده‌اند که یک کودک خجالتی بوده‌اند.

با این حال، بسیاری از این افراد، حداقل در بسیاری از موارد در موقعیت‌های اجتماعی به خوبی وضعیت را مدیریت می‌کنند.تجربه به آن‌ها این اعتماد به نفس را داده است که حتی اگر گاهی دلشوره داشته باشند، بتوانند موقعیت را به خوبی مدیریت کند.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، پس احتمالاً به دنبال راهی برای کمک به کودک خجالتی خود هستید. همه‌ی ما می‌خواهیم فرزندانمان راحت‌تر دوست پیدا کنند. همه‌ی والدین دوست دارند کودکشان بتواند بدون خجالت، در مدرسه سوال بپرسد و در مواقع لازم بتواند از حقش دفاع کند.

خبر خوب برای والدین این است که کودک خجالتی شما می‌تواند یاد بگیرد که بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کند. در این جا به راهکارهایی می‌پردازیم که کودک خجالتی بتواند به گروه‌های دوستی جدید اضافه شود و از حقش دفاع کند.

خجالتی بودن کودکان

به نیازهای کودک خجالتی توجه کنید.

بررسی بچه‌شامپانزه‌ها نشان‌ داده است در صورتی که بچه‌های بسیار حساس را به مادرانی دهیم که به بار آوردن بچه اهمیت می‌دهند، آن بچه‌شامپانزه‌ها رهبر جمع خواهند شد. در حالی که خواهربرادرهای این بچه‌شامپانزه‌ها که به مادرانی داده شده‌اند که به نیازهای کودک اهمیت می‌دهند، اضطراب و ترس بیشتری دز طول زندگی خود دارند.

مادرگَری به همراه پاسخ‌دهی به نیازهای بچه‌ها، به بچه‌های حساس یاد می‌دهد که آرام باشند و واکنش‌های خود را مدیریت کنند. این کار باعث می‌شود که حتی حساسیت این بچه‌ها به نقطه‌ی قوتشان تبدیل شود. چرا که باعث می‌شود از نیازهای همسن‌وسال‌های خود بیشتر آگاه باشند و در مذاکره و بحث‌های گروهی، بهتر عمل کنند.

قایم شدن بچه های خجالتی

در مورد نگرانی‌های کودک با او همدلی کنید.

روانشناسی کودک به ما می گوید که به احساسات کودک خجالتی اهمیت دهید و از قضاوت منفی اجتناب کنید. این کار باعث می‌شود که کودک احساس بهتری درباره‌ی خودش داشته باشد. این که به کودک خجالتی، این تصور را بدهیم که مشکل دارد، باعث می‌شود که احساسات او درباره‌ی خودش بدتر شود. این کار حتی باعث ایجاد احساس ناامنی در کودک می‌شود. همدلی با کودک خجالتی، به او کمک می‌کند که کودک نیز توانایی همدلی کردن با سایرین را پیدا کند. داشتن توانایی همدلی، مهارتی اجتماعی است و به برقراری ارتباط با دیگران کمک می‌کند.

 

به کودک خود یاد دهید که به ندای درونی خود اعتماد کند.

بیشتر ما فکر می‌کنیم که وقتی که احساس ناراحتی می‌کنیم، باید مسیرمان را عوض کنیم. در حالی که قرار گرفتن در بسیاری از موقعیت‌های جدید، کار راحتی نیست. این بخشی از بزرگ شدن و رشد کردن است. بنابراین به فرزند خود یاد دهید که راحت نبودن، اشکالی ندارد. وقتی که احساس ناراحتی می‌کند، باید به این احساس اهمیت دهد و خودش را آرام کند تا بتواند به درستی فکر کند.

از او بخواهید بعد از این کار، موقعیت را ارزیابی کند. آیا خطر واقعی وجود دارد؟ در این صورت، به دنبال کمک یک فرد معتمد باشد. اما خطرناک بودن یک موقعیت، به ندرت پیش می‌آید. در بیشتر مواقع، ناراحتی نشانگر جدید بودن موقعیت است. یادگیری کاری جدید یا آشنایی و ملاقات با فردی جدید. برای انجام دادن آن، باید گام‌های کوچک بردارد و این تجربه به او کمک می‌کند در موقعیت‌های جدید بعدی، راحت‌تر عمل کند.

ترس کودکان از غریبه هابه کودک خود برچسب «خجالتی» نزنید.

به نگرانی‌های کودک خود اهمیت بدهید و به او بگویید که می‌تواند به ترس‌های خود غلبه کند. مثلاً بگویید: «ممکنه بعضی وقتا برات سخت باشه که توی جمع‌های جدید، با بقیه گرم بگیری. یادته وقتی رفتیم تولد، اولش دست منو گرفته بودی ولی بعدش داشتی با بچه‌ها بازی می‌کردی؟»

به کودک خود یاد دهید قدم‌‌های کوچکی برای تعامل با دیگران بردارد.

به کودک خود کمک کنید که اعتماد به نفس پیدا کند تا برای تعامل با دیگران، از فرصت‌های روزمره استفاده کند. کودکی که اضطراب اجتماعی دارد، به خصوص کودکان درونگرا، احتیاج دارند که مهارت‌های اجتماعی را تمرین کنند. اگر کودک خجالتی شما نگران است، به او یادآوری کنید ه او قادر به انجام کارهای سخت است. کودک خود را بابت هر قدم کوچکی که برمی‌دارد، تشویق کنید.

به کودک خود یاد دهید که از تمام غریبه‌ها نترسد.

به او یاد دهید که تا وقتی با شما، معلم یا پرستارش است، در امان است و نباید از غریبه‌ها بترسد. زمانی که کودک شما بزرگتر شد و قرار بود مسیر مدرسه به خانه را پیاده‌روی کند، به او یاد دهید که چگونه از خودش محافظت کند.

6 راه برای درمان ترس از تاریکی در کودکان
5 نکته برای کتاب خواندن برای کودکان نوپا و نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها