کتاب خواندن برای کودکان

5 نکته برای کتاب خواندن برای کودکان نوپا و نوزاد

شاید شما هم بعد از اطلاع از بارداری، به فکر کتاب خواندن برای کودکان خود و تشویق کودک برای مطالعه بوده‌اید. فواید مطالعه در هر مرحله از رشد کودک، ثابت شده است. خوشبختانه، بزرگ کردن کودکی که به مطالعه علاقه دارد، سرگرم‌کننده و نسبتاً آسان است. امروز در این مطلب، به بررسی فواید کتاب خواندن برای کودکان و تشویق کودک به مطالعه می‌پردازیم.

کتاب خواندن برای نوزاد

با مطالعه و کتاب خواندن آشتی کنید.

اگر به خاطر مشغله و دغدغه‌های دیگر زندگی، مطالعه را رها کرده‌اید، کتاب خواندن برای کودکان، فرصت خوبی برای آشتی کردن دوباره با مطالعه است. سعی کنید زمان و فرصتی برای مطالعه‌ی کتاب‌هایی که برای خود می‌خوانید و کتاب‌هایی که برای فرزندتان می‌خوانید، فراهم کنید. اگر می‌خواهید فرزند کتاب‌خوانی داشته باشید، کتاب‌خوان باشید.

کتاب خواندن برای کودکان در هر سنی، لازم است.

شاید فکر کنید که حداقل تا زمانی که کودکتان شروع به راه رفتن کند،کتاب خواندن برای کودکان شما لازم نیست. اما این فرض شما نادرست است. شنیدن داستان، حتی برای نوزادان فواید زیادی دارد. قسمت خوب خواندن کتاب برای کودکان نوزاد این است که آن‌ها نمی‌توانند از سلیقه‌ی شما در انتخاب کتاب، ایراد بگیرند!!! بنابراین از این فرصت استفاده کنید.

کتاب خواندن مادر برای فرزند

کتاب خواندن برای نوزادان چه فایده‌ای دارد؟

هر روز با صدای بلند، کتاب بخوانید.
می‌توانید هر کتابی را کتاب خواندن برای نوزادان، انتخاب کنید. محتوای کتاب، در آن سن، اهمیت چندانی ندارد، کتاب تاریخی، آشپزی، روانشناسی والدین یا هر موضوع دیگری، مناسب است.

چیزی که اهمیت دارد، شنیدن صدای شما، کلمات و آهنگ جملات است. تحقیقات نشان داده‌ است که تعداد کلماتی که نوزاد در معرض شنیدنشان قرار دارد، تاثیر مستقیمی روی سواد و رشد زبانی کودک دارد.

زبان باید زنده و خطاب به کودک باشد. بنابراین کتاب صوتی و روشن کردن تلویزیون به حساب نمی‌آید. مطمئناً انتخاب کتاب مناسب برای خواندن کتاب‌ برای کودکان، مهم است. اما گزینه‌های خود را محدود نکنید و این کار را برای خود، تبدیل به کاری سخت نکنید. خواندن یک کتاب آشپزی برای نوزاد، به مراتب بهتر از کتاب نخواندن برای نوزادان است.

فواید مطالعه برای کودکاناز حواس و احساسات خود استفاده کنید. هنگام کتاب خواندن برای کودکان نوزاد، این پیام را به او منتقل می‌کنیم که مطالعه، کاری لذت‌بخش است و شامل تمام حواس می‌شود. بوی چسب، لمس صفحات کاغذ، تصاویر و نقاشی‌ها، صدای والدین در حال کتاب خواندن، تمام حواس را به کار می‌گیرد.

از آن‌ جا که مهارت‌های حرکات ظریف در این سن به طور کامل شکل نگرفته است، ورق زدن کتاب برایشان سخت است. بنابراین کتاب‌های حمام، کتاب‌های پارچه‌ای و کتاب‌های مقوایی، انتخاب بهتری برای این گروه سنی است. علاوه بر این، این کتاب‌ها حس لامسه‌ی این کودکان را تقویت می‌کند.

کتاب خواندن پدر برای کودک

به مخاطب خود توجه کنید. هنگام کتاب خواندن برای کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید ولی دنبال واکنش گرفتن از نوزاد نباشید. ممکن است این طور به نظر برسید که نوزاد به شما گوش نمی‌کند ولی آن‌ها در حال جذب این تجربه هستند. روتین‌ها، الگوها و عادت‌هایی که اکنون تعیین می‌کنید، برای یک عمر با فرزندتان خواهند ماند.

مقدمات صحبت کردن نوزاد را فراهم کنید. ممکن است نوزاد شما در پاسخ به صدای شما، صداهایی تولید کند. به همین دلیل است که بسیاری از کتاب‌های این گروه سنی، پر از آواهای بی‌معنی یا صداهای حیوانات است. چرا کن تقلید این صداها برای نوزاد آسان‌تر است.

اگر کودک شما صدایی تولید کرد، شما نیز به او جواب دهید. ممکن است این کار به نظرتان بی‌معنی باشد. اما این کار به نوعی، ارتباط گرفتن است.

خواندن کتاب برای کودکان نوپا

نباید تاثیر کتاب خواندن برای کودکان نوپا را دست‌کم گرفت. کتاب خواندن برای کودکان روی رشد هیجانی، اجتماعی و هوشی کودک تاثیر دارد. هنگام کتاب خواندن برای کودکان نوپا، آن‌ها همه‌چیز را درونی سازی می‌کنند: واژگان، دستور زبان، عددها و مفاهیم ریاضی، رنگ‌ها، اشکال هندسی، حیوانات و هر اطلاعات مفیدی درباره‌ی دنیای اطرافشان.

علاوه بر این، کتاب خواندن برای کودکان این فایده را نیز دارد که فرزندتان بین کتاب و صدای شما ارتباط برقرار می‌کند و این نزدیکی که به لطف کتاب خواندن برای کودک شما، ایجاد شده را دوست دارد. یعنی شما با این کار هم او را به مطالعه تشویق می‌کنید، هم ارتباط خود را با او تقویت کرده‌اید.

بهتر است کتاب‌های متنوع انتخاب کنید. کودکان در نقاشی و تصاویر کتاب‌ها، به دنبال تصویری از خودشان می‌گردند. بنابراین اگر جز اقلیت‌های دینی و قومی هستید، گهگاهی به سراغ کتاب‌هایی بروید که شخصیت مشابه فرزندتان داشته باشد. نشان دادن اقلیت‌ها و یا قومیت‌های مختلف برای همه‌ی کودکان، مفید است. چرا که آن‌ها را با گوناگونی‌های نژادی، رسم و رسوم‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌کند.

محصولات تابستانی