چه موقع غذای کودک را شروع کنیم؟

چه موقع غذای کودک را شروع کنیم

چه موقع غذای کودک را شروع کنیم؟ این سوال مهمی است که تمام افرادی که به تازگی پدر و مادر شده‌اند، از خود و سایرین که تجربه‌ی بیشتری در پرورش فرزند داشته‌اند، می‌پرسند. تیم سهاکیدز کوشیده است تا در این مطلب به شما کمک کند تا به پاسخی مناسب برای این سوال که چه موقع غذای کودک را شروع کنیم، برسید.

آکادمی اطفال آمریکا بیان می‌کند که شما باید غذای کودک را بین 4 تا 6 ماهگی شروع کنید اما در واقع پاسخ سوال «چه موقع غذای کودک را شروع کنیم» به کودک شما بستگی دارد. برای این که بدانیم چه موقع غذای کودک را شروع کنیم ، به نشانه‌های زیر توجه کنید.

  • فرزند شما می تواند صاف بنشیند و سرش را نگه دارد.
  • فرزند شما کنجکاو است و به اطرافش دقت می‌کند، به ویژه به غذایی که شما می‌خورید.
  • رفلکس زبان فرزند شما از بین رفته است و دیگر غذا را به صورت غیرارادی از دهانش بیرون نمی‌ریزد.
  • فرزند شما با وجود خوردن سهمیه روزانه شیر، هنوز گرسنه به نظر می‌رسد.

این ها همه نشانه‌هایی است که بدانیم چه موقع غذای کودک را شروع کنیم. فراموش نکنید که هیچ عجله ای برای شروع غذای کودک نیست. بیشتر بچه‌ها بین 5 تا 6 ماهگی، آماده خوردن غذای کودک هستند. قبل از 4 ماهگی، این کار را انجام ندهید.

چگونه و چه موقع غذای کودک را شروع کنیم؟

آکادمی اطفال آمریکا در راستای اینکه چه موقع غذای کودک را شروع کنیم ، دادن شیرمادر به تنهایی را برای شش ماه توصیه می‌کند و خوردن شیر مادر به عنوان مکمل را نیز تا یک سالگی توصیه می‌کند. مهم‌ترین کار برای شروع غذای کودک، عادت دادن کودک به جویدن و قورت دادن غذاست.

شیر مادر باید اولین چیزی باشد که در صبح، قبل و بعد از وعده‌های غذایی و قبل از خواب، به کودک داده می‌شود. در ابتدا، باید آزمون‌وخطا کنید تا بدانید چه چیز بهتر است. اگر کودکتان، زیاد شیر می‌خورد و قبل از خوردن غذا، یک شیشه کامل شیر می‌خورد، اول به او غذا بدهید و بعد شیشه‌ی شیر را به او بدهید. اگر کودک شما، به شکل معمولی شیر می‌خورد، برعکس این کار را امتحان کنید.

تا شش ماهگی، هر سه الی چهار ساعت و در ۹ تا ۱۲ ماهگی، هر چهار الی پنج ساعت به کودک خود شیر بدهید.

آیا می خواهید بدانید که چه موقع غذای کودک را شروع کنیم؟ به محض اینکه کودک شما، مفهوم خوردن را درک کرد و نسبت به زمان وعده‌های غذایی، علاقه نشان داد، می‌توانید که روتینی برای صبحانه، ناهار و شام او تعیین کنید. این اتفاق معمولاً بین شش تا نه ماهگی می‌افتد. حتی اگر فرزندتان گرسنه نباشد، در صورتی که این کار را انجام دهید، کودک شما با مفهوم غذا خوردن طبق برنامه آشنا خواهد شد. فراموش نکنید که نباید فرزندتان را مجبور به خوردن غذا کنید یا او را تحت فشار بگذارید.

برنامه غذایی

هیچ قانون سفت و سختی برای اولین غذای کودک وجود ندارد. نکته حائز اهمیت برای انتخاب اولین غذای کودک این است که باید شامل سبزیجات، میوه و گوشت باشد تا کودک به طعم و مزه‌های گوناگون عادت کند.

4 تا 6 ماهگی

سطح آهن ذخیره شده در رحم پس از تولد کاهش می‌یابد و کودک در حدود 9 ماهگی به کمترین میزان دریافت آهن خود می‌رسد. به همین دلیل غلات را با آهن غنی می‌کنند و غلات غنی‌شده انتخاب مناسبی به عنوان اولین غذای کودک هستند. غذای اولیه خوبی هستند. یک قاشق چای‌خوری غلات تک دانه را با چهار تا پنج قاشق چای‌خوری شیر مادر یا شیر خشک ترکیب کنید.

اگر فرزندتان فقط بعد از خوردن یک لقمه، سر خود را تکان داد، رویش را برگرداند یا از باز کردن دهانش خودداری کرد، او را به ادامه‌ی خوردن غذا، مجبور نکنید. اگر به نظر می‌رسد که اصلاً میلی به امتحان غلات ندارد، فقط به مدت یک هفته صبر کنید و دوباره امتحان کنید.

هنگامی که کودک شما به خوردن غلات آبکی عادت کرد، با کم کردن استفاده از آب یا شیر مادر و استفاده‌ی بیشتر از غلات، غلظت آن را بیشتر کنید.

4 تا 8 ماهگی

ممکن است شنیده باشید که شروع خوردن میوه قبل از شروع خوردن سبزیجات ممکن است باعث شود که کودک به صورت مادام العمر، غذاهای شیرین را ترجیح دهد اما هیچ پشتوانه علمی برای این موضوع وجود ندارد. بنابراین به شما بستگی دارد که با موز، هویج یا پوره‌ی مرغ، شروع کنید.

آکادمی اطفال آمریکا بر این باور است که شروع زودهنگام غذاهای آلرژیک و حساسیت‌زا، می‌تواند خطر ابتلا به آلرژی غذایی را کاهش دهد، به خصوص اگر کودک شما در معرض خطر حساسیت قرار دارد. برای اطلاعات بیشتر در این باره، حتماً با پزشک کودک خود مشورت کنید و به این مقاله اکتفا نکنید. بادام زمینی، تخم مرغ و لبنیات از جمله مواد حساسیت‌زای رایج هستند.

6 تا 8 ماهگی

بسیاری از کودکان از همان ابتدا از بازی کردن با غذا و تلاش برای خوردن غذا بدون کمک لذت می‌برند. در این مرحله، هیچ نوع غذای سفت و خامی (مانند سیب یا هویج) به کودکتان ندهید. حتماً اطمینان حاصل کنید که میوه‌ها و سبزیجات به اندازه‌ی کافی نرم هستند و می‌توانند با فشار ملایم بین انگشت شست و اشاره‌ی شما له شوند.

شکل مواد غذایی نیز مهم است. نوزادان کوچکتر غذاهای خود را با کل کف دست خود جمع می‌کنند، بنابراین خوردن سیب زمینی له شده یا آووکادو نسبت به غذاهای کوچکتر، بیشتر قابل کنترل است. به غذای کودک، نمک یا شکر اضافه نکنید. بهتر است که کودک شما یاد بگیرد غذا را بدون افزودنی و چاشنی، دوست داشته باشد.

9 تا 12 ماهگی

به محض این که کودک شما قادر به ترک خوردن پوره‌های نرم بود، این کار را انجام دهید. غذاهایی با بافت ماست مانند، پنیر، موز له شده و سیب زمینی شیرین له شده را در برنامه غذایی کودکتان بگنجانید. فرزند شما در این مرحله می‌تواند آهن بیشتری در برنامه غذایی خود داشته باشد بنابراین از پوره های گوشت مرغ، گاو و بوقلمون نیز می توانید استفاده کنید.

از چه مواد غذایی بپرهیزیم؟

از دادن مواد زیر به فرزندتان، بپرهیزید.

عسل: شاید دور از انتظار باشد اما خوردن زودهنگام عسل ممکن است به بوتولیسم بیانجامد.

شیر گاو: تا زمانی که فرزند شما یک ساله می‌شود، به شیر مادر و شیر خشک اکتفا کنید. استفاده از شیر هنگام آشپزی بلامانع است.

موادی که ممکن است باعث خفگی شوند: از آجیل‌ها، دانه ها، کشمش، آبنبات، انگور، سبزیجات خام سفت، پاپ کورن، کره بادام زمینی و هات داگ در یک سال اول تولد فرزندتان، اکیداً بپرهیزید.

در نهایت حتماً برای پاسخ به این سوال و پی بردن به اینکه باید چه موقع غذای کودک را شروع کنیم ، با پزشک فرزندتان در ارتباط باشید و توصیه های تخصصی را جدی بگیرید.

 

روانشناسی کودک بعد از طلاق والدین
نکاتی برای خرید اسباب بازی برای کودک
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها