چاقی کودکان

3 دلیل برای چاقی کودکان

آمار نشان می‌دهد که یک سوم کودکان در آمریکا، از اضافه وزن رنج می‌برند. چاقی کودکان مساله‌ای نیست که صرفاً منحصر به آمریکا باشد. در ایران نیز چاقی کودکان برای بسیاری از والدین نگران‌کننده است. چاقی کودکان علاوه بر تاثیر آن روی سلامتی کودک روی اعتماد به نفس او نیز ممکن است تاثیر سویی داشته باشد. از این رو پدرها و مادرها در بسیاری از موارد به دنبال راهی برای کاهش اضافه وزن کودکان خود هستند.

ممکن است که اضافه وزن و چاقی کودکان مانند بزرگسالان، باعث ایجاد مشکلات سلامتی حاد نشود اما کودکانی که اضافه وزن دارند، بیشتر احتمال دارد تا به بزرگسالانی با اضافه وزن تبدیل شوند. این اضافه وزن، در بزرگسالی سرمنشا بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و دیابت خواهد شد.  علاوه بر این، احتمال دارد که چاقی کودکان، به استرس، ناراحتی و عزت نفس پایین منجر شود.

 علت چاقی کودکان چیست؟

اضافه وزن کودکان دلایل زیادی دارد. رایج‌ترین علت اضافه وزن کودکان، عوامل ژنتیکی، فعالیت فیزیکی کم، الگوهای تغذیه‌ی نادرست و یا ترکیبی از این دلایل است.

در موارد معدودی، اضافه وزن ممکن است به علت مشکلات پزشکی مانند مشکلات هورمونی ایجاد شود. معاینه‌ی بالینی و تست خون می‌تواند احتمال مشکل پزشکی را از بین دلایل احتمالی چاقی کودک شما، حذف کند.

اگر چه در بسیاری از موارد، مشکل اضافه وزن در خانواده دیده می‌شود اما تمام کودکانی که مشکل چاقی را در خانواده‌ی خود دارند، چاق نیستند. کودکانی که خواهران و برادران و والدین چاقی دارند، ممکن است بیشتر در خطر اضافه وزن قرار داشته باشند ولی این موضوع بیشتر به عادات و رفتارهای جاری در خانواده مانند فعالیت‌ها و الگوهای تغذیه‌ی آن خانواده برمی‌گردد.

رژیم غذایی و میزان فعالیت کودک، نقش بسزایی در تعیین وزن او دارد. امروزه  کودکان فعالیت جسمی چندانی ندارند. به عنوان مثال، کودکان به طور متوسط حدود 4 ساعت را به تماشای تلویزیون می‌پردازند. این ساعت به علت بازی‌های ویدئویی و کار با گوشی موبایل و کامپیوتر بیشتر نیز می‌شود.

آیا کودکانی که اضافه وزن دارند در معرض خطر هستند؟

اضافه وزن کودک

چاقی کودکان آن‌ها را در معرض برخی از مشکلات قرار می‌دهد. این مشکلات عبارتند از:

  • کلسترول بالا
  • فشار خون بالا
  • بیماری‌های قلبی زودهنگام
  • دیابت
  • مشکلات در استخوان‌ها و مفاصل
  • مشکلات پوستی مثل کهیر، قارچ، عفونت‌ها و آکنه

 

 

 

از کجا بدانیم که فرزندمان اضافه وزن دارد؟

بهترین فردی که می‌تواند درباره‌ی اضافه وزن یا چاقی کودکان نظر درستی بدهد، پزشک اوست. شاخص‌های وزنی مختلفی وجود دارند که پزشک می‌تواند با توجه به آن‌ها و مقیاس‌هایی مانند الگوی رشد، قد، وزن و سن کودک شما، اضافه وزن او را تشخیص داده یا تایید کند.

راهکارهایی برای چاقی کودکان

اگر فرزندتان درگیر اضافه وزن است، بهترین کار این است که به او اطمینان دهید که تحت هر شرایطی، او را دوست دارید و حامی او هستید.

از دادن حس ناکافی بودن و نازیبا بودن به فرزندتان، به کلی دوری کنید. احساس کودکان نسبت به خودشان تا حد خیلی زیادی تحت تاثیر حس والدینشان به آن‌هاست. اگر فرزندتان از این اطمینان داشته باشد که شما او را در هر وزنی که باشد، دوست دارید؛ احساس بهتری نسبت به خودش و زندگی خواهد داشت.

با این حال این پذیرش و دوست داشتن با صحبت کردن درباره‌ی تاثیر اضافه وزن روی سلامتی منافاتی ندارد. حتماً زمانی را برای صحبت کردن با فرزندتان اختصاص دهید. به فرزند خود اجازه دهید تا دغدغه‌های خود را با شما درمیان بگذارد. پزشک کودک شما می‌تواند با توجه به قدش، برای او اهداف وزنی تعیین کند و برای او زمان‌بندی‌ای برای رسیدن به این وزن ارائه کند.

اگر دو فرزند دارید که یکی از آن‌ها نیاز به رژیم دارد، بهتر است آن‌ها را از هم جدا نکنید. در واقع باید به تدریج عادات غذایی و فعالیت‌های جسمانی اعضای خانواده را تغییر داده و به یکدیگر نزدیک کنید. اگر کل خانواده در رژیم غذایی سالم و جدید شریک باشند، کودک احساس انزوا و جدا افتادن نخواهد داشت.

درمان چاقی کودکتاثیر عادات سالم خانواده بر کاهش اضافه وزن کودکان

راه‌های زیادی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توان مشارکت همه‌ی اعضای خانواده را تشویق کرد و اعضای خانواده را به سمت داشتن عادات سالم سوق داد. یکی از مهم‌ترین راهکارها برای داشتن این مشارکت، افزایش میزان فعالیت جسمانی در بین اعضای خانواده است که برای محقق شدن آن می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد:

  • اگر خرید برای غذای سالم و درست کردن آن، به کاری گروهی برای اعضای خانواده تبدیل شود، نتیجه‌ی خوبی خواهد داشت.
  • کودکانی که اضافه وزن دارند، ممکن است از شرکت در برخی از فعالیت‌ها، احساس خوبی نداشته باشند. به احساسات کودکتان احترام بگذارید. سعی کنید که به او کمک کنید تا فعالیتی را انتخاب کند که از آن لذت ببرد و انجام دادن آن، برای فرزندتان سخت یا خجالت‌آور نباشد.
  • الگوی مناسبی باشید. قطعاً اگر کودک شما داشتن رژیمی سالم و یا انجام دادن منظم ورزش را در شما ببیند، به انجام دادن آن تشویق می‌شود. هر چقدر این فعالیت‌ها را با رغبت و خوشحالی بیشتری انجام دهید، فرزندتان نیز بیشتر به انجام دادن آن‌ها، مشتاق خواهد شد. فعالیت‌های جسمانی خانوادگی مثل شنا، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما باشند.

 

در نهایت فراموش نکنید که مهم نیست که رویکرد شما برای کمک به کاهش چاقی کودکان چیست، بلکه مهم‌ترین نکته این است که نباید این عادات غذایی سالم یا داشتن تحرک بیشتر به کاری طاقت‌فرسا برای کودک تبدیل شود. بلکه باید از این فرصت برای بهبود سلامت و کیفیت زندگی خود و اعضای خانواده‌تان به نحو احسن بهره ببرید تا خانواده‌ای شاد، سالم و فعال باشید.

چه موقع غذای کودک را شروع کنیم
10 راه برای افزایش قد کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها