علت لجبازی کودک

علت لجبازی کودک و 9 راه درمان آن

لجبازی کودک شما ممکن است شما را به ستوه آورده باشد. ممکن است کودک لجباز و کله‌شق شما، از این که در تختش باشد، احساس بی‌قراری کند یا هنگام صرف صبحانه، قاشقش را به این طرف و آن طرف پرتاب کند. بخواهد هر روز یک لباس مشابه در مدرسه بپوشد و دقیقاً برعکس هر چیزی که شما از او خواسته‌اید را اتجام دهد.

سروکار داشتن با کودک لجباز، صبر و شکیبایی زیادی می‌خواهد. در عین حال شما باید با دقت الگوی رفتاری فرزندتان را مشاهده و درک کنید. ما در این مطلب راه‌هایی برای کمک به شما در مدیریت لجبازی کودک معرفی می‌کنیم.

سعی کنید گوش دهید

ارتباط یک کار دو طرفه است. اگر می‌خواهید کودک شما به حرفتان گوش کند، باید شما هم برای او شنونده‌ی خوبی باشید. اگر کودک شما احساس کند که صدایش شنیده نمی‌شود، ممکن است به نافرمانی رو بیاورد. در بیشتر مواقع، هنگامی که فرزند شما روی انجام کاری یا انجام ندادن آن، اصرار دارد؛ صحبت کردن درباره‌ی چیزی که او را آزار می‌دهد، موثر است. با این کار می توانید لجبازی کودک خود را کنترل کنید.

کودک خود را به انجام کاری مجبور نکنید

وقتی فرزندتان را به انجام کاری مجبور کنید، آن‌ها از از انجام آن، سرپیچی می‌کنند و هر کاری که نباید، می‌کنند. به این رفتار «Counterwill» می‌گویند. Counterwill روانشناختی است اصطلاحی که به معنای مقاومت غریزی در برابر هر نوع احساس اجبار است.

این اصطلاح برای اولین بار توسط روانکاو اتریشی اتو رتبه استفاده شد و توسط روانشناس رشد گوردون نوفلد رواج پیدا کرد. این یکی از ویژگی‌های کودکان لجباز است که البته فقط در‌ کودکان دیده نمی‌شود.

لجبازی کودکان

به عنوان مثال اگر فرزند شما به جای این که بخوابد، اصرار می‌کند که تلویزیون تماشا کند، مجبور کردن او برای خوابیدن، فایده‌ای ندارد. بهتر است چند دقیقه کنار او بشینید و با او تلویزیون تماشا کنید و به کاری که می‌کند، علاقه نشان دهید. اگر شما نشان دهید که اهمیت می‌دهید، آن‌ها بیشتر به حرف شما گوش می‌دهند.

برای مدیریت لجبازی کودک، آرامش خود را حفظ کنید.

داد زدن بر سر کودک لجباز و سرکش، یک مکالمه‌ی معمولی و عادی بین والدین و فرزند را به یک میدان جنگ تبدیل می‌کند. کودک شما این پاسخ شما را به منزله‌ی دعوتی برای جنگ لفظی، تلقی می‌کند. این به شما بستگی دارد که این مکالمه را به سمت یک نتیجه‌ی عملی پیش ببرید. به کودک خود کمک کنید که رفتاری را که از او انتظار می‌رود، درک کند.

موسیقی آرامش‌بخش در خانه پخش کنید که خودتان و فرزندانتان به آن‌ گوش دهید. در این بین از پخش کردن موسیقی موردعلاقه‌ی کودکتان غافل نشوید. به این شکل، می‌توانید نظر آن‌ها را نیز جلب کنید.

برای مدیریت لجبازی کودک، رفتار مثبت او را تشویق کنید.

ممکن است گاهی اوقات ندانید که باید با لجبازی کودک خود چطور رفتار کنید. شاید ندانید که باید چطور خشم و رفتار پرخاشگرانه‌ی آن‌ها را کنتزل کنید. ولی اگر بدون فکر عمل کنید، شاید به این رفتار منفی آن‌ها دامن بزنید و آن را بدتر کنید.

یک راه برای تغییر جواب کودک شما از نه به بله، بازی بله است. این بازی، یک راه هوشمندانه است. در این بازی، کودک شما باید با بله و خیر به سوالات جواب دهد. سوالاتی مثل: «تو بستنی دوست داری؟»، «بازی کردن رو دوست داری؟»، احتمالاً با پاسخ بله، جواب داده می‌شوند. هرچه پاسخ مثبت فرزند شما بیشتر باشد، بیشتر احساس شنیده شدن می‌کند.

به کودکان حق انتخاب دهید.

ممکن است کودکان لجباز، از این که به آن‌ها «بکن نکن» کنید، خوششان نیاید. اگر به کودکتان بگوید که باید راس ساعت نه در تختش باشد، ممکن است یک نه قاطع بشنوید. اگر به کودکتان بگویید که به انتخاب خودتان، برایش اسباب‌بازی می‌خرید، آن‌ها خوشحال نمی‌شوند.

پس سعی کنید به کودکتان گزینه و حق انتخاب دهید. مثلاً می‌توانید بگویید: «ساعت نه، وقت خواب دوست داری این داستان رو بخونیم یا این داستان؟»

اگر فرزندتان باز هم نپذیرفت، آرامش خود را حفظ کنید و بگویید: «خب، این گزینه رو نداریم.»

از سوی دیگر سعی کنید گزینه‌ی زیادی هم به کودک ندهید تا گیج نشود. یعنی از او نخواهید تا از بین همه‌ی لباس‌هایش یکی را انتخاب کند.

مدیریت لجبازی کودک

به کودک خود احترام بگذارید.

لجبازی کودک شما با تحمیل کردن قدرت شما به او از بین نمی‌‌رود. به کودکتان احترام بگذارید تا لجبازی کودک را کنتزل کنید.

  • با کودکتان همدلی کنید. احساسات و عقیده‌ی او را نادیده نگیرید.
  • منظورتان را به او بگویید و به آنچه می‌گویید، عمل کنید.
  • اجازه دهید کودکتان، کاری که می‌تواند را خودش انجام دهد. این به آن‌ها اطمینان می‌دهد که شما آن‌ها را باور دارید.
  • برای راحتی بیشتر، به آسانی از قوانین و اصول خود دست نکشید.
  • برای مدیریت لجبازی کودک با او همکاری کنید.

سعی کنید در خانه، محیطی دلچسب فراهم کنید.

کودکان از طریق مشاهده و تجربه، یاد می‌گیرند. اگر کودکان همیشه والدین خود را در حال دعوا و جروبحث ببینند، این کار را تکرار می‌کنند. اختلافات زناشویی بین والدین به ایجاد محیطی استرس‌زا برای کودکان می‌انجامد و روی خلق و رفتار کودکان تاثیر می‌گذارد. بنابراین سعی کنید برای پیشگیری از لجبازی کودک، محیطی دلچسب و بدون ناسازگاری برای او فراهم کنید.

سعی کنید از دید کودک به مسائل نگاه کنید.

برای اینکه رفتار یا لجبازی کودک را بهتر درک کنید، سعی کنید زاویه‌ی دید آن‌ها را به مسائل مختلف بدانید. خودتان را جای او قرار دهید و سعی کنید تصور کنید که آن‌ها چه شرایطی دارند که اینگونه رفتار می‌کنند. هرچه قدر فرزندتان را بهتر بشناسید، بهتر می‌توانید لجبازی کودک خود را مدیریت کنید.

لازم نیست در برابر خواسته‌های فرزندتان تسلیم شوید ولی با او همدلی کنید. شما می‌توانید در عین محکم بودن، خشم و ناامیدی آن‌ها را درک کنید و از فرزندتان حمایت کنید.

درمان لجبازی کودک دو سالهمذاکره کنید.

گاهی اوقات باید با کودکان مذاکره کنید. ممکن است فرزند شما اگر به چیزی که می‌خواهد، نرسد؛ قشقرق به پا کند. اگر می‌خواهید از لجبازی کودک خود پیشگیری کنید، باید بدانید که چه چیز مانع از حرف شنوی کودک می‌شود.

از کودک بپرسید که چه چیزی او را اذیت می‌کند و خواسته‌ی او چیست. این کار شما به کودک نشان می‌دهد که شما به خواسته‌های آن‌ها احترام می‌گذارید.

 

 

3 راه برای آموزش نه گفتن به کودکان
روند گفتار درمانی کودکان چگونه انجام می‌شود؟
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها