رفلاکس نوزاد

علائم رفلاکس نوزاد یا ریفلاکس نوزادان چیست؟

رفلاکس نوزاد زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده‌ی او به مری برمی‌گردد. مری، لوله‌ای است که غذا را از گلو به سمت معده می‌برد. در انتهای مری و در محل اتصال مری به معده، حلقه‌ای ماهیچه‌ای قرار دارد که در حالت عادی، هنگام بلع، باز می‌شود. این حلقه‌ی ماهیچه‌ای، اسفنکتر تحتانی مری (LES) نام دارد. زمانی که LES به طور کامل بسته نمی‌شود، محتویات معده و مایعات گوارشی به مری برمی‌گردد. بسیاری از والدین در پی یادگیری نکاتی هستند که بتواند به آن‌ها در مدیریت رفلاکس نوزاد آن‌ها، کمک کند. سهاکیدز در این مطلب به بررسی علائم رفلاکس خواهد پرداخت.

تاثیرات رفلاکس نوزادان

نوزادان، بیشتر در معرض رفلاکس اسید قرار دارند، چرا که ممکن است LES آن‌ها ضعیف یا رشد نیافته باشد. در واقع شواهد امر حاکی از آن است که بیش از نیمی از نوزادان، تا حدی رفلاکس اسید را تجربه می‌کنند.

رفلاکس نوزاد معمولاً در 4 ماهگی در بیشترین میزان خود قرار دارد و در 12 تا 18 ماهگی، خود به خود از بین می‌رود. داشتن رفلاکس در نوزادان بعد از 24 ماهگی، به ندرت اتفاق می‌افتد. تداوم این روند، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی GERD یا بیماری رفلاکس معده به مری باشد که مساله‌ی جدی‌تری است. علائم رفلاکس متفاوت هستند، با این حال ده نشانه‌ی رایج رفلاکس اسید یا GERD به شرح زیر است:

 • استفراغ کردن
 • خودداری از خوردن غذا و مشکل در هنگام بلع
 • گرفتگی گلو
 • آروغ یا سکسکه‌ی مرطوب
 • داشتن مشکل برای افزایش وزن
 • ناراحتی هنگام غذا خوردن
 • قوس دادن به بدن به شکلی غیرعادی
 • سرفه‌های مکرر یا سینه‌پهلو‌های عودکننده
 • عق زدن
 • درد قفسه‌ی سینه یا سوزش معده
 • خواب آشفته

تف کردن و استفراغ

تف کردن برای نوزادان امری طبیعی است. با این حال، تف کردن شدید ممکن است از علائم GERD باشد، به ویژه اگر کودک شما بیش از 12 ماه سن داشته باشد و بعد از غذا نیز با قدرت تف کند.

تف کردن خون، مایعات سبز یا زرد رنگ یا ماده‌ای که به نظر می رسد مانند کف قهوه است، ممکن است به معنی رفلاکس یا سایر اختلالات جدی باشد.

تف کردن در حالت عادی بدون درد است. کودک شما بعد از تف کردن باید هنوز شاد و سالم به نظر برسد اما تف کردن شدید یا استفراغ دردناک‌تر است و به دنبال آن گریه و ناراحتی ایجاد می شود.

امتناع از غذا خوردن و مشکل در خوردن غذا یا بلعیدن

اگر کودک شما در هنگام غذا خوردن، احساس درد داشته باشد، ممکن است از خوردن غذا خودداری کند. این درد ممکن است به دلیل تحریکی باشد که هنگام بازگشت دوباره محتوای معده به مری نوزادان ایجاد می‌شود.

ناراحتی هنگام غذا خوردن

نوزادان مبتلا به GERD نیز ممکن است هنگام تغذیه شروع به فریاد و گریه کنند. این پاسخ معمولاً به دلیل ناراحتی شکمی یا تحریک مری است.

آروغ زدن یا سکسکه مرطوب

آروغ یا سکسکه‌ی مرطوب مرطوب هنگامی اتفاق می‌افتد که نوزاد هنگام آروغ زدن یا سکسکه، مایعی را برمی‌گرداند. این کار می‌تواند نشانه‌ای از رفلاکس نوزاد و در برخی موارد نادر نشانه‌ی GERD باشد.

قوس دادن به بدن به شکلی غیرعادی

نوزادان ممکن است هنگام خوردن غذا یا بعد از آن، به بدن خود قوس دهند. به نظر می‌رسد که این حالت به دلیل احساس سوزش دردناک ناشی از تجمع مایع معده در مری است.

قوس غیر طبیعی ممکن است به خودی خود یک مشکل عصبی باشد. با این وجود، اگر کودک شما از خوردن غذا امتناع می‌کند یا غذا را تف می‌کند، این قوس دادن به بدن نیز می تواند از علائم رفلاکس نوزاد باشد.

سرفه‌های مکرر یا سینه‌پهلو‌های عودکننده

نوزاد شما ممکن است به دلیل بالا آمدن اسید یا غذا در پشت گلو سرفه کند. غذای بالا آمده، می تواند در ریه‌ها و لوله‌ی تنفسی نفوذ کند که ممکن است منجر به ذات‌الریه شیمیایی یا باکتریایی شود.

سایر مشکلات تنفسی مانند آسم نیز ممکن است در نتیجه رفلاکس نوزاد ایجاد شود.

 عق زدن

هنگامی که محتویات معده به مری برمی گردد، ممکن است کودک شما دچار عق زدن یا خفگی شود. موقعیت بدن کودک شما در هنگام غذا خوردن می تواند این وضعیت را تشدید کند.

نیروی جاذبه به پایین نگه داشتن محتویات معده کمک می کند. بهتر است نوزاد خود را حداقل 30 دقیقه پس از غذا خوردن در حالت غیرنشسته نگه دارید تا از بالا رفتن غذا یا شیر جلوگیری کند.

درد قفسه سینه یا سوزش معده

محتویات معده‌ی برگردانده شده، ممکن است غشای مری را تحریک کرده و باعث سوزش معده شود.

این یکی از رایج ترین علائم رفلاکس اسید در کودکان بزرگتر و بزرگسالان است، اما تشخیص آن به عنوان رفلاکس نوزاد دشوار است.

خواب آشفته

ریفلاکس نوزاد می تواند خواب شبانه‌ی اور را دشوارتر کند.

سعی کنید مدت طولانی قبل از خواب، به کودک خود غذا دهید تا محتویات معده‌ی او فرصتی برای هضم کامل داشته باشد. روش های دیگری نیز وجود دارد که به کودک کمک می کند تا بخوابد.

جمع بندی

حتماً با متخصص اطفال در ارتباط باشید و رفلاکس نوزاد خود را با او در میان بگذارید.

پزشک نوزاد شما می‌تواند سایر احتمالات ممکن را حذف کرده و کنار بگذارد و تشخیص دهد که مشکل نوزاد شما، GERD است. علاوه بر این ممکن است پزشک شما، به شما توصیه کند که تغییراتی در سبک زندگی خود اعمال کنید که به فرآیند درمان رفلاکس اسید یا GERD نوزاد خود، کمک کرده باشید.

چرا روانشناسی کودک تنبیه بدنی را کاری نادرست می داند؟
روانشناسی کودک بعد از طلاق والدین
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها