گفتار درمانی کودکان

روند گفتار درمانی کودکان چگونه انجام می‌شود؟

بعضی از کودکان در گفتن برخی از کلمات یا صداها، مشکل دارند. این جاست که گفتار درمانی کودکان به کمک والدین و بچه‌ها می‌آید. بچه‌ها از این که دیگران در درک جملات و منظور آن‌ها، ناتوان باشند، خسته می‌شوند. ممکن است این موضوع روی اعتماد به نفس آن‌ها نیز تاثیر منفی بگذارد.

برای همین بسیاری از بچه‌ها و پدر و مادرهای آن‌ها، تصمیم می‌گیرند تا به سراغ گفتار درمانی کودکان بروند. در این مطلب درباره‌ی این موضوع اطلاعات بیشتری به شما خواهیم داد.

گفتار درمانی کودک سه ساله

گفتار درمانگر چه کسی است؟

گفتار درمانگر فردی است که به افراد در سنین مختلف کمک می‌کند تا اختلال گفتار و زبانی آن‌ها برطرف شود.

انواع اختلال گفتار و مشکلات تکلم

اختلالات بیان: گفتار درمانی کودکان برای اختلالات در نحوه‌ی بیان زمانی انجام می‌شود که کودک در گفتن برخی از صداها مشخص یا کلمات به شکل صحیح دچار مشکل است. «ران» ممکن است به شکل «وان» گفته شود یا «سِی» به شکل «ذِی». تک زبانی حرف زدن نیز زیرمجموعه‌ی این اختلال قرار داده می‌شود.

اختلالات صوتی: اگر دیگران در درک و فهم صحبت‌های بچه مشکل دارند، یعنی این کودک درگیر اختلال صوتی است و به گفتار درمانی کودکان احتیاج دارد. ممکن است کودک جمله‌اش را رسا و واضح و بلند شروع کند اما در پایان مِن مِن کند و ساکت شود. کودکی که اختلال صوتی دارد، ممکن است جوری صحبت کند که دیگران فکر کنند سرماخورده و تودماغی حرف می‌زند.

گفتار درمانی و اختلال تکلم

اختلالات در روانی گفتار: اختلالاتی مثل لکنت زبان شامل این دسته از مشکلات تکلم هستند. یعنی اگر کودکی برخی از صداها را تکرار می‌کند و در گفتن کلمه به شکل کامل، دچار مشکل است، در رسایی و روان بودن گفتار دچار اختلال است. یعنی به طور مثال کودک شما به جای کلمه‌ی «اِستوری» می‌گوید: «اس اس اس استوری» و روی «اس» گیر می‌کند، یا برخی از حروف را می‌کشد: «اسسسسسستوری».

اختلالات زبانی: کودکی که در درک حرف‌های دیگران یا در کنار هم گذاشتن کلمات برای رساندن منظورش، مشکل دارد، به گفتار درمانی کودکان برای اختلالات زبانی احتیاج دارد.

 

 

گفتار درمانی کودکان برای چه بچه‌هایی ضروری است؟

خیلی از بچه‌ها به گفتاردرمانگر مراجعه می‌کنند. کار با گفتاردرمانگر، راهی مناسب برای یادگیری صحبت به شکلی شیوا و واضح است. برخی از اوقات مشکلات پزشکی باعث سخت شدن گفتار می‌شود. برخی از این مشکلات شامل موارد زیر است:

  • اختلال تنفس
  • نقص شنوایی
  • ماهیچه‌های ضعیف اطراف دهان
  • اوتیسم
  • اختلال بلع
  • گرفتگی صدا

نحوه درمان مشکلات و اختلال تکلم کودک

کودکی که به گفتار درمانگر مراجعه کرده است، یک تست گفتاری خواهد داد. به کودک اطمینان دهید که بابت این تست نگران نباشد. این تست مانند امتحانات مدرسه نیست و نمره‌ای نخواهد داشت و در کارنامه‌ی او درج نخواهد شد. این تست صرفاً برای این است که نوع مشکل و اختلال تکلم کودک مشخص شود.

از کودک خواسته می‌شود تا برخی کلمات و صداهای مشخص را بگوید. ممکن است صدای کودک در حین این کار، ضبط شود و گفتاردرمانگر در این بین، یادداشت بردارد. این تست به گفتاردرمانگر کمک می‌کند که به نیاز کودک پی ببرد و تصمیم بگیرد که چه درمانی برای این کودک، بهتر است.

درمان مشکلات گفتاری و تکلم تمرین است. اگر کودک در رسایی و بیان مشکل دارد، گفتار درمانگر به او نحوه‌ی تولید صدای درست را می‌آموزد. درمانگر، شکل صحیح صدا را نشان می‌دهد و از کودک می‌خواهد آن را تکرار و کپی کند. این تکرار و کپی کردن، به معنی تکرار روش حرکت لب، دهان و زبان و تولید صدای درست است.

در روند گفتار درمانی کودکان، از آینه نیز استفاده می‌شود. درمانگر ممکن است از کودک بخواهد هنگام تولید صداها، در آینه به خود نگاه کند. برخی از درمانگران در این حوزه، از بازی گفتار درمانی نیز استفاده می‌کنند تا روند گفتار درمانی کودکان آسان‌تر و مفرح شود.

البته اگر درمانگر شما برای حل یک اختلال «زبانی» به شما کمک می‌کند، ممکن است جلسات شما تا حدی شبیه کلاس درس شود. چرا که درمانگر به شما در دستور زبان و چینش صحیح کلمات برای ساخت یک جمله‌ی واضح کمک می‌کند. اگر شما در فهم آن‌چه که می‌شنوید، دچار مشکل هستید، درمانگر ممکن است از برخی بازی‌ها که روی این مهارت کار می‌کند استفاده کند.

گفتار درمانی کودک نی نی سایت

گفتار درمانی کودکان چه مدت طول می‌کشد؟

برخی از درمان‌ها کوتاه مدت هستند. با این حال جلسات گفتار درمانی کودکان ممکن است برای بعضی از بچه‌ها، بیشتر طول بکشد. این موضوع بیش از هر چیز، به مشکلی که کودک در حال برطرف کردن آن است، بستگی دارد. از طرف دیگر تعداد جلسات نیز متفاوت است. ممکن است تعداد جلسات گفتار درمانی کودکان یک بار در هفته یا چند بار در هفته باشد. بنابراین فرآیند درمان مشکلات گفتاری از چند هفته تا چند ماه متغیر است.

اگر کودک شما، اختلال گفتار دارد، بهترین کار، تمرین، تمرین و تمرین است. سعی کنید که در برنامه‌های کودک، زمانی برای کار کردن روی مهارت‌های توصیه شده از سوی گفتار درمانگر، پیدا کنید. شاید حتی بتوانید قبل از خواب و جلوی آینه، زمانی را به تمرین کردن اختصاص دهید تا نتیجه‌ی بهتری از گفتار درمانی کودکان گرفته باشید.

 

علت لجبازی کودک و 9 راه درمان آن
6 راه برای درمان ترس از تاریکی در کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها