روانشناسی کودک بعد از طلاق

روانشناسی کودک بعد از طلاق والدین

روانشناسی کودک بعد از طلاق والدین، یکی از مهم‌ترین راهکارها برای کمک به والدین در حال طلاق و جدایی و کودک آن‌هاست. تیم سهاکیدز به بررسی این مساله و ابعاد آن در زندگی والدین و فرزندان می پردازد.

ممکن است هنگامی که زوج‌های دارای فرزند، ازدواج خود را رو به پایان می‌بینند، از خودشان بپرسند که آیا باید به خاطر فرزندانشان، با یکدیگر ادامه دهند یا طلاق تنها گزینه‌ی پیش روی آن‌هاست.

درست است که والدین در حال جدایی، نگرانی‌های زیادی در ذهن خود دارند _نگرانی‌هایی اعم از از آینده‌ی وضعیت زندگی خود تا عدم اطمینان از وضعیت حضانت فرزندان_ اما نگرانی مشترک بیشتر آن‌ها، در مورد نحوه برخورد فرزندانشان با طلاق است.

روانشناسی کودک بعد از طلاق در اینجا حائز اهمیت است. روانشناسی کودک بعد از طلاق به بررسی اثرات روانشناختی طلاق بر روی کودکان می‌پردازد. این اثرات برای همه‌ی کودکان یکسان نیست. طلاق برای برخی از کودکان، فرآیندی استرس‌زاست، با این حال برخی از کودکان نسبت به سایرین، با این موضوع بهتر کنار می‌آیند.

خبر خوب این است که والدین می‌توانند در جهت کاهش تأثیرات روانشناختی طلاق بر فرزندان گام بردارند. روانشناسی کودک بعد از طلاق چند راهبرد حمایتی معرفی می‌کند تا به کودکان کمک کند که کند تا خود را با تغییرات ناشی از طلاق، وفق دهند.

اولین سال، سخت‌ترین سال

همانطور که قابل پیش‌بینی است، پژوهش‌ها حاکی از این بوده است که کودکان در طی یک یا دوسال بعد از طلاق، بیشترین کشمکش‌ها را تجربه می‌کنند. کودکان در معرض تجربه‌ی خشم، ناباوری، اضطراب و استرس هستند.

با این وجود، بیشتر کودکان به تغییرات زندگی روزمره‌ی خود عادت می‌کنند اما بقیه‌ی کودکان به زندگی نرمال برنمی‌گردند. روانشناسی کودک بعد از طلاق نشان می‌دهد که این درصد از کودکان، مشکلات طولانی مدت و حتی مادام‌العمری را تجربه می‌کنند.

روانشناسی کودک بعد از طلاق از نظر عاطفی

طلاق برای همه‌ی اعضای خانواده، آشفتگی عاطفی ایجاد می کند، اما ممکن است شرایط برای بچه‌ها ترسناک، گیج کننده و ناامید کننده باشد.

اغلب، کودکان کم سن و سال در فهم این که چرا باید بین دو خانه در جابه‌جایی باشند، مشکل دارند. ممکن است کودکان بعد از طلاق نگران باشند که اگر والدین آنها توانسته‌اند از دوست داشتن یکدیگر دست بکشند، پس احتمال دارد از دوست داشتن آن‌ها نیز دست بردارند.

کودکان در سن بالاتر ممکن است درگیر این فکر باشند که طلاق والدینشان، تقصیر آنها است. این دسته از کودکان ممکن است از اینکه رفتار نادرستی داشته‌اند، بترسند یا تصور کنند که اشتباهی مرتکب شده‌اند که شرایط به این شکل است.

نوجوانان ممکن است از طلاق و تغییرات ناشی از آن، عصبانی شوند. آنها ممکن است یکی از والدین را به خاطر فروپاشی ازدواج سرزنش کنند یا ممکن است از یکی از والدین یا هردوی آن‌ها به دلیل آشفتگی خانواده، آزرده‌خاطر شوند.

البته باید گفت که وضعیت هر یک از این کودکان، منحصر به فرد است. در شرایط جدی‌تر، کودک ممکن است نسبت به جدایی احساس بهتری داشته باشد، چرا که طلاق برای او به معنای مشاجرات کمتر و استرس کمتر است.

روانشناسی کودک بعد از طلاق برای وفق پیدا کردن با شرایط جدید

آمار نشان می‌دهد که کودکانی که طلاق را تجربه کرده‌اند، در بزرگسالانی ممکن است مشکلات بیشتری در روابط خود داشته باشند. میزان طلاق در افرادی که والدینشان طلاق گرفته‌اند، بیشتر است.

والدین نقش عمده‌ای در انطباق فرزندانشان با موضوع طلاق دارند. در اینجا چند راهبرد برای کاهش بار روانشناختی طلاق بر کودکان آورده شده است.

والدگری در صلح

درگیری شدید بین والدین باعث افزایش ناراحتی کودکان می‌شود. خصومت آشکار بین والدین مانند فریاد زدن و تهدید کردن یکدیگر، ارتباط نزدیکی با مشکلات رفتاری در کودکان دارد. اگر در والدگری صلح‌آمیز مشکل دارید، از متخصص کمک بگیرید.

به کودکتان مهارت بیاموزید

کودکانی که مهارت مقابله‌‌ای فعالی دارند، با مساله طلاق بهتر کنار می‌آیند. این مهارت‌ها مانند حل مساله و بازسازی شناختی باعث می‌شوند که کودکاتن بتواند رفتار، احساس و افکار خود را به شکل سالمی مدیریت کند.

بر روی رفتار نوجوانان نظارت داشته باشید

در صورتی که والدین به رفتار نوجوانان و افرادی که با آنها وقت می گذرانند، توجه کافی نشان دهند، احتمال اینکه نوجوانان بعد از طلاق، مشکلات رفتاری از خود نشان دهند، کمتر است. این نظارت به معنای کاهش احتمال سومصرف مواد و مشکلات تحصیلی است.

به کودکان کمک کنید تا احساس امنیت داشته باشند

ترس از رها شدن و نگرانی درباره‌ی آینده، می‌تواند موجب ایجاد احساس اضطراب شود. کمک کردن به کودکان برای داشتن احساس امنیت و دوست داشته شدن، نه تنها از وابستگی بیش از حد او می‌کاهد بلکه ریسک ابتلا به مشکلات سلامت روان را نیز کاهش می‌دهد.

کودکان را بین خود و همسر سابقتان قرار ندهید

از کودکان خود نخواهید که بگویند کدام یک از والدین خود را بیشتر دوست دارند یا از آن‌ها نخواهید که از جانب شما، پیغامی به همسر سابقتان برسانند. روانشناسی کودک بعد از طلاق نشان می‌دهد که کودکانی که احساس می‌کنند بین والدین خود گیر افتاده‌اند، بیشتر در معرض اضطراب و افسردگی قرار دارند.

حفظ روابط سالم

ارتباط سالم و گرم والدین و سطح پایین تنش به کودکان کمک می‌کند که با شرایط بعد از طلاق بهتر وفق پیدا کنند. روانشناسی کودک بعد از طلاق نشان می‌دهد که رابطه والد-فرزندی سالم به کودکان کمک می‌کند که عزت نفس بالاتر و عملکرد تحصیلی بهتری بعد از طلاق والدینشان داشته باشند.

به فرزندان خود، قدرت بدهید

روانشناسی کودک بعد از طلاق نشان می‌دهد که کودکانی که به توانایی خود برای دست و پنجه نرم کردن با تغییرات شک دارند یا خود را به شکل قربانی‌های درمانده می‌بینند، بیشتر در معرض تجربه‌ی مشکلات سلامت روان هستند. به کودک خود بیاموزید که اگر چه مساله طلاق و کنار آمدن با آن، کار راحتی نیست اما از توانایی او برای مدیریت آن، اطمینان خاطر دارید.

علائم رفلاکس نوزاد یا ریفلاکس نوزادان چیست؟
چه موقع غذای کودک را شروع کنیم
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها