روانشناسی نقاشی کودکان

روانشناسی نقاشی کودکان : معنی نقاشی کودک شما چیست؟

روانشناسی نقاشی کودکان کار ساده‌ای نیست. روانشناسان از تست‌های مختلفی برای پی بردن به معنی نقاشی کودکان استفاده می‌کنند. در صورتی که حس می‌کنید معنی خاصی پشت نقاشی کودک شما، نهفته است، حتماً برای روانشناسی نقاشی کودکان با روانشناسان کودک و نوجوان در ارتباط باشید. با این حال، سها کیدز برخی مقالات علمی را در این جا برای شما آورده است تا بتوانید تا حدی معنی نقاشی کودک خود را متوجه شوید.

روانشناسی نقاشی کودکان می‌تواند اطلاعات زیادی درباره‌ی ترس‌ها، رویاها، امیدها، کابوس‌ها و علایق فرزندتان به شما بدهند. علاوه بر این به کمک روانشناسی نقاشی کودکان دیدگاه خوبی از شخصیت آن‌ها نیز دست خواهید یافت.

در حقیقت کودکان از زمانی که قادر هستند یک مداد یا مداد شمعی در دست بگیرند و آن را روی کاغذ قرار دهند، نقاشی را شروع می‌کنند. در کودکان کم سن و سال‌تر، نقاشی نمایانگر یک فعالیت طبیعی است و معمولاً با لذت بیشتری همراه است.

روانشناسی نقاشی کودکان می‌گوید که آن‌ها برای نشان دادن هیجانات خود، نقاشی می‌کشند چرا که آن‌ها نمی‌دانند چطور باید احساسات مختلف خود را از طریق کلمات نشان دهند. بنابراین آن‌ها هیجانات و احساسات خود را از طریق نقاشی نشان می‌دهند. روانشناسی نقاشی کودکان از نقاشی‌های کودکان، سرنخ‌هایی درباره‌ی رابطه‌ی آن‌ها با دنیا به ما می‌دهد.

نقاشی ابزاری برای ارتباط است و کارهای هنری کودکان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی شخصیت آن‌ها باشد. نقاشی‌های کودکان منحصر به فرد است و اطلاعات دقیقی درباره‌ی این هنرمندان جوان به ما می‌دهد!

بیشتر والدین به دنبال یافتن نکته‌ای در نقاشی کودکان هستند. گاهی، نقاشی‌ها فقط نقاشی هستند و تنها نشان دهنده‌ی زمانی هستند که کودک برای تفریح روی صفحه صرف کرده است. اما گاهی اوقات، تفسیر و روانشناسی نقاشی کودکان به این معناست که شما می‌توانید به لایه‌ی عمیق‌تری از تفکر و احساس کودک دست یابید.

به کودک اجازه دهید که به شما بگوید این نقاشی چه معنایی دارد. سوال پرسیدن درباره‌ی نقاشی مثل سوال پرسیدن درباره‌ی کارهایی که افراد داخل عکس انجام می‌دهند، می‌تواند بینش بهتری به شما بدهد.

مراحل نقاشی کودکان

نقاشی کودکان، سه مرحله دارد: خط‌خطی کردن، پیش ترسیمی، ترسیم‌گری

خط خطی (2 تا 4 سالگی)

در این مرحله، هیچ رئالیسم و واقع گرایی‌ای در تصاویر وجود ندارد و آن‌ها صرفاً لکه‌هایی در یک صفحه هستند. ممکن است به نظر برسد که هیچ چیزی در صفحه نیست اما گاهی مواقع کودکان «واقع‌گرایی تصادفی» خلق می‌کنند. این به این معناست که وقتی خط خطی‌ها تمام می‌شوند، شما قادر خواهید بود که اشکال را در صفحه ببینید، اشکالی شبیه به یک خانه یا یک ماشین.

پیش ترسیمی (4 تا 7 سالگی)

روانشناسی نقاشی کودکان به ما می‌گوید که در این مرحله، کودکان تلاش می‌کنند تا چیزی را که با چشمانشان می‌بینند، خلق کنند. آن‌ها ممکن است ساده‌ترین چیزها را ترسیم کنند. چیزهایی از جمله صورت‌ها، ماشین‌ها، درختان و خانه‌ها. معمولاً جزییات واقع‌گرانه‌ای در این نقاشی‌ها وجود ندارد. کودکان در پایان این مرحله، شروع به اضافه کردن جزییات می‌کنند مانند اضافه کردن گل به جلوی خانه.

ترسیم‌گری (بعد از 7 سالگی)

طبق یافته های روانشناسی نقاشی کودکان در این مرحله، نشانه‌هایی از تصویرگری وجود دارد. به عنوان مثال، ترسیم یک اقیانوس ممکن است شامل مرغان دریایی و ماهی‌ها و مردم و غیره باشد. کلمات و نمادها ممکن است برای توضیح نقاشی یا رساندن پیام به تصویر اضافه شوند. نقاشی انسان‌ها جزییات بیشتری دارد، تا جایی که حتی ممکن است کک و مک آن‌ها نیز دیده شود. واقع‌گرایی و عمق بیشتری وجود دارد و ممکن است از نقطه‌نظرهای جدیدی نیز استفاده شود.

رنگ و جنسیت در روانشناسی نقاشی کودکان

همانطور که انتظار می‌رود، تفاوت‌هایی بین نقاشی دختران و پسران وجود دارد. دخترها معمولاً شکل‌هایی گرد می‌کشند مثل گل، قلب. در حالی که پسرها معمولاً به سراغ ماشین‌ها، زاویه‌ها، جعبه‌ها و خطوط صاف‌تر می‌روند. به عبارت ساده‌تر و به طور کلی، این تمایل در کودکان وجود دارد تا جنسیت خود را ترسیم کنند.

علاوه بر این، برخی از پژوهشگران روانشناسی نقاشی کودکان بیان کرده‌اند که دختران هنگام نقاشی، تمایل بیشتری به استفاده از رنگ‌های بیشتر دارند. همچنین دختران بیشتر از رنگ‌های گرم مثل صورتی استفاده می‌کنند اما پسرها بیشتر ترجیح می‌دهند تا از رنگ‌های سردتر مانند آبی استفاده کنند.

انتخاب رنگ‌های در روانشناسی نقاشی کودکان می‌تواند مهم باشد، به عنوان مثال:

رنگ‌های بنفش و مشکی نشان‌دهنده‌ی تسلط هستند و معمولاً توسط کودکانی استفاده می‌شود که پرتوقع هستند.

استفاده از رنگ آبی در روانشناسی نقاشی کودکان بیشتر در بین بچه‌هایی دیده می‌شود که از بودن در جمع لذت می‌برند و شخصیت آن‌ها به گونه‌ای است که به مسائل و افراد مختلف اهمیت می‌دهند.

قرمز رنگ هیجان است و بیشتر توسط کودکانی استفاده می‌شود که نمی‌خواهند چیزی را از دست بدهند. قرمز یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در بین کودکان است.

صورتی نیاز به عشق و قدردانی را نشان می‌دهد و یکی از رنگ‌های محبوب در بین دختران است.

سبز رنگ افرادی است که‌می‌خواهند متفاوت باشند و از خلوت خود لذت می‌برند و باهوش و هنرمند هستند.

زرد نشانگر هوش و داشتن طبعی درخشان است.

 اهمیت اندازه‌ها در روانشناسی نقاشی کودکان

در هنگام ترسیم آدمک‌ها و شخصیت‌ها، اندازه و اندازه‌ی نسبی شکل‌های کشیده شده، مهم است. اشکال مهم‌تر یا مسلط‌تر، بزرگتر کشیده می‌شوند.

فقدان بازو، در برخی موارد به عنوان نشانه‌ای برای بزدل بودن یا نشانه‌ای برای کودکانی که پرخاشگر نیستند، قلمداد می‌شود در حالی که اغراق و بزرگنمایی در رسم دست‌ها، به عنوان نشانه‌ای برای تمایلات پرخاشگرانه در نظر گرقته می‌شود، مشروط به این که تصویر کشیده شده، سلف پرتره یا تصویر کودک از خود باشد.

همچنین پاهای کوچک، به عنوان نمادی برای ناایمن بودن و نداشتن ثبات در نظر گرفته می‌شود.

کودک تکانشی: انگشتان بزرگ، فقدان گردن، عدم تقارن دست و پا

کودک مضطرب: ابرها، باران، پرنده‌های در حال پرواز، ترسیم شخصیت‌های بدون چشم

کودک خجالتی: انگشتان کوتاه، فقدان بینی یا دهان، انگشتان کوچک و بازوها نزدیک به بدن

کودک خشمگین: دندان‌ها و دست‌های بزرگ، بازوهای بلند و چشمان چپ

کودکان ناایمن: ترسیم شخصیت‌های هیولا، کوچک بودن یا فقدان سر و اشکال کج و معوج

 

فراموش نکنید که تفسیر معنای نقاشی کودکان، امری تخصصی است و با تست‌ها و نمره‌گذاری‌های استاندارد انجام می‌شود.

این موارد، صرفاً بخشی از مولفه‌ها و ویژگی‌ها موثر در تفسیر نقاشی کودکان هستند و مواردی از جمله موقعیت تصویر در صفحه یا کیفیت خطوط ترسیمی نیز در تفسیر و نتیجه‌گیری نقش مهمی دارند. لطفاً برای تفسیر و روانشناسی نقاشی کودکان با روانشناسان کودک و نوجوان در ارتباط باشید.

بازی درمانی کودک به چه معناست؟
درمان شب ادراری کودک
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها