درمان شب ادراری کودک

درمان شب ادراری کودک

شب ادراری کودکان، مساله‌ایست که کودکان سنین مختلف ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند. درمان شب ادراری کودک شما، مستلزم رعایت نکاتی است که سها کیدز در این مطلب با شما در میان می‌گذارد.

شب ادراری کودک مشکل پزشکی حادی نیست. با این حال شب ادراری کودک شما می‌تواند روی کودک و خانواده‌ی او تاثیر بگذارد. شب ادراری کودک ممکن است با اجتماعی شدن او تداخل داشته باشد و به بروز استرس‌های چشمگیری در خانواده بیانجامد.

برای حل این مشکل، باید از صبر و درک کمک گرفت. شاید سخت‌ترین جنبه‌ی شب ادراری کودک تاثیر آن بر روی عزت نفس او باشد. شب ادراری کودک می‌تواند عامل شرم و خجالت برای او باشد و باعث شود که کودک از شرکت در برخی از فعالیت‌ها مثل ماندن در خانه‌ی دوستانش، اجتناب کند.

از سوی دیگر ممکن است والدین از شب ادراری کودک خود به ستوه بیایند، چرا که کنار آمدن با آن، بعضاً وقت، انرژی و پول زیادی می‌طلبد. اگرچه نظرات افراد، درباره‌ی شب ادراری کودک متفاوت است، با این حال کودکی شب ادراری دارد که به مدت شش ماه متوالی، هیچ شبی بدون شب ادراری نبوده است.

خبر خوب این است که این مساله ممکن است بل گذر زمان حل شود. هرساله، ۱۵ درصد از افرادی که با شب ادراری دست و پنجه نرم می‌کنند، بدون درمان خاصی، آن را پشت سر می‌گذارند. این آمار نشانگر این است:

سن، درصد

5 ساله، 20 درصد                                                     6 ساله، 12 درصد

7 ساله، 10 درصد                                                     8 ساله، 7 درصد

9 ساله، 6 درصد                                                       10 ساله، 5 درصد

11 ساله، 4 درصد                                                     12 ساله، 3 درصد

13 ساله، 1.2-2 درصد                                                14 ساله، 2 درصد

15 ساله، 1-1.2 درصد                                                16 ساله، 1 درصد

درمان شب ادراری کودک

شب ادراری بیشتر بچه‌ها در سنین ۳ تا ۵ سالگی، متوقف می‌شود. توقف شب ادراری در کودکان به دو روش اتفاق می‌افتد:

اول: اگر مثانه، پیامی مبنی بر پر بودن مثانه با ادرار به مغز ارسال کند، مغز پیغامی به مثانه می‌فرستد که استراحت کند تا بتواند ادرار بیشتری نگه دارد.

دوم: اگر مثانه نتواند تا صبح، همه‌ی ادرار را نگه دارد، تا زمانی که کودک بیدار شود و به دستشویی برود، به ارسال پیام به مغز ادامه می‌دهد. شب ادراری کودک به دلیل تاخیر در یادگیری یکی از این مهارت‌ها یا هردوی این مهارت‌ها اتفاق می‌افتد.

دلایل شب ادراری

یکی از مسائلی که باید درباره‌ی شب ادراری به خاطر داشته باشید این است که این فرآیند تحت اراده و اختیار نیست. اعصاب و اعضای سیستم ادراری باید به شکل واحدی عمل کنند که ادرار به شکل موفقیت آمیزی اتفاق بیفتد. وقتی که ماهیچه‌های مثانه منقبض می‌شوند، اسفنکتر ادرار استراحت می‌کند و به ادرار اجازه می‌دهد که به مجرای ادراری رفته و از بدن خارج شود.

ارتباط بین اعصاب و عضله که با مثانه و مغز ارتباط دارند، پیچیده است و تفاوت سنی در توقف شب ادراری را توضیح می‌دهد. توضیحات زیر، رشد کنترل مثانه را نشان می‌دهد.

زمان تولد تا 18 ماهگی: کودک نسبت به خالی بودن یا پر بودن مثانه، ناآگاه است.

18 ماهگی تا دو سالگی: کودک احساسی آگاهانه درباره‌ی خالی شدن مثانه دارد.

دو سالگی یا سه سالگی: بیشتر کودکان توانایی توقف اختیاری ادرار و مهارت‌های ادرار کردن به طور مناسب را پیدا می‌کنند

سه سالگی تا پنج سالگی: بیشتر کودکان به مهارت‌های کنترل ادرار دست پیدا می‌کنند و در طول روز و شب، بی‌اختیاری ادرار ندارند.

اگر چه فاکتورها و عوامل متعددی در شب ادراری کودک موثر هستند، با این حال بیشتر کودکان روند بیماری مشخصی را که توجیه‌کننده‌ی شب ادراری آن‌ها باشد، طی نمی‌کنند. مطالعات رسمی نشان می‌دهد که احتمال شب ادراری کودک تا حد زیادی تاثیر گرفته از عوامل موروثی است. اگر یکی از والدین، سابقه‌ی شب ادراری در کودکی داشته باشد، احتمال شب ادراری کودک آن‌ها نیز 44 درصد افزایش می‌یابد. اگر هردوی والدین، سابقه‌ی شب ادراری در کودکی را داشته باشند، این احتمال به 77 درصد افزایش پیدا می‌کند.

درمان مشکل شب ادراری کودکان

درمان شب ادراری کودکان

قبل از این که به دنبال درمانی برای شب ادراری کودک خود باشید، از اهمیت دو نکته غافل نشوید. نخست اینکه فراموش نکنید که کودک شما، عمداً رختخواب خود را خیس نمی‌کند. دوم اینکه تا زمانی که کودک حداقل شش ساله شده باشد، بیشتر متخصصین اطفال، شب ادراری را به عنوان یک مشکل به رسمیت نمی‌شناسند.

با یک پزشک مشورت کنید

هیچ کس، کودک شما را بهتر از خودتان نمی‌شناسد، پس صحبت کنید. والدین باید این مساله را به اطلاع پزشک برسانند.

در بیشتر موارد، یک پزشکی عمومی می‌تواند به حل این مشکل رسیدگی کند.  با این حال اگر فکر می‌کنید به کمک و تخصص بیشتری نیازمندید، می‌توانید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

اورولوژیست‌های اطفال، جراحانی هستند که در این حیطه تخصص دارند. این دسته از پزشکان می‌توانند به کودکان کمک کنند تا درگیر مشکل شب ادراری نباشند. معمولاً از اورولوژیست‌ها برای درمان انواع پیچیده‌تر شب ادراری کمک می‌گیرند. علاوه بر این از کمک روانشناسان بالینی کودک و نوجوان و همینطور نفرولوژیست‌های اطفال غافل نشوید.

اصلاحات رفتاری برای درمان شب ادراری کودک

محدود کردن میزان خوردن مایعات

کنترل میزان دریافتی مایعات کودک شما بعد از شام، تاثیر بسزایی در کاهش تولید ادرار در شب دارد. اگرچه داده‌های زیادی برای اثبات این مساله وجود ندارد اما والدین این راه را، گزینه‌ی راحتی برای درمان شب ادراری می‌دانند.

بیدار کردن کودک

یکی از راه‌هایی که برخی از والدین برای پیشگیری از شب ادراری کودکشان استفاده می‌کنند، بیدار کردن کودک بعد از چند ساعت برای رفتن به دستشویی است.

مثانه درمانی

این روش کودکان را تشویق می‌کند تا میزان نوشیدن مایعات را در طول روز بالا ببرند تا درباره‌ی احساس پر بودن مثانه، اشراف بیشتری داشته باشند و به اولین سیگنال پر بودن مثانه پاسخ دهند و همیشه مثانه‌ی خود را به صورت کامل تخلیه کنند.

آلارم شب ادراری

این هشدار در انواع مدل‌ها در دسترس است. تمامی این آلارم‌ها به محض اینکه سنسور و حسگر رطوبت، ادرار را تشخیص دهد، کودک را بیدار می‌کنند.

روان‌درمانی

روان درمانی یک گزینه‌ی مناسب برای درمان شب ادراری کودکانی است که به دلیل شب‌ادراری خود، عزت نفس خود را از دست داده‌اند یا مشکلی در زندگی آن‌ها وجود دارد که باعث شب ادراری شده است.

روانشناسی نقاشی کودکان : معنی نقاشی کودک شما چیست؟
5 راه برای آموزش زبان کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها