ترس از تاریکی در کودکان

6 راه برای درمان ترس از تاریکی در کودکان

ترس از تاریکی در کودکان برای تعداد زیادی از بچه‌ها رایج و معمول است. ترس از تاریکی در کودکان معمولاً در سنین یک تا سه سالگی شروع می‌شود. همراه با توسعه‌ی توانایی‌های شناختی فرزند شما، قوه‌ی تخیلش نیز گسترش پیدا می‌کند. ممکن است ترس از تاریکی در کودکان، برای بعضی‌ از بچه‌ها هیچوقت از بین نرود.

ترس کودک از تاریکی برای بعضی‌ از بچه‌ها، جدی‌تر و شدیدتر است. بچه‌هایی که شخصیت اضطرابی دارند، بیشتر تحت تاثیر این ترس‌ها قرار می‌گیرند‌. برای کمک به درمان ترس کودکان، با ما در این مطلب همراه باشید.

ترس کودک از تاریکی برای بعضی‌ از بچه‌ها، جدی‌تر و شدیدتر است. بچه‌هایی که شخصیت اضطرابی دارند، بیشتر در برابر این ترس‌ها، احساس ناتوانی می‌کنند. ممکن است ببینید که فرزندتان، شما را از این اتاق به اتاق دیگر، تعقیب می‌کند و حتی در طول روز، از رفتن به هر فضای تاریکی اجتناب می‌کند.

درمان ترس از تاریکی

در چنین شرایطی، وقت خواب برای والدبن و کودک تبدیل به کابوس می‌شود. فرستادن کودک به رختخواب و خواباندن فرزند شما ممکن است حتی چند ساعت طول بکشد. شاید فرزند شما به خاطر ترسش، چندین بار در طول شب، از خواب بپرد.

اما هیچ وقت برای قدرت بخشیدن به کودکتان برای مقابله با ترس‌هایش دیر نیست. شما می‌توانید حتی در همان سن پایین به فرزند خود یاد دهید که با ترسش بجنگد.

برای این که کودک شما بتواند با این ترس‌ها بجنگند، باید او را بن مکانیسم‌های مقابله‌ای مجهز کنید. با این کار شما، فرزندتان با چالش‌های پیش رو مقابله می‌کند و سطح اضطرابش در آینده نیز کاهش پیدا می‌کند.

به ترس از تاریکی در کودکان اهمیت دهید

یکی از گام‌های مهم و اولیه برای کمک به فرزندتان این است که ترس کودکان از تاریکی را بپذیرید. شاید فکر کنید که نباید به ترس از تاریکی در کودکان مهر تایید بزنید و این کلر اشتباه است ولی از حسن انجام این کار نباید غافل شد.

شاید اولین چیزی که به ذهن ما به عنوان والدین کودک، برسد این باشد که به فرزندمان بگوییم همه‌چیز خوب و مرتب است، با این که می‌دانیم حال فرزندمان خوب نیست و همه‌چیز مرتب نیست!

بنابراین بهتر است به بچه‌ها بگویید که درک می‌کنید که آن‌ها ترسیده‌اند و ترس از تاریکی در کودکان، شایع و عادی‌ست.

بهتر است برای فرزندانتان توضیح دهید که تاریکی فقط برای این ترسناک به نظر می‌رسد که ما نمی‌توانیم در تاریکی اطرافمان را خوب ببینیم. و وقتی که نتوانیم اطراف را به خوبی ببینیم، قوه‌ی تخیل ما شروع به نگران کردن ما درباره‌ی چیزهایی می‌کند که وجود ندارند. می‌توانید به فرزندتان بگویید: «هر وقت دیدی تخیلت داره گولت می‌زنه، سریع چراغو روشن کن، می‌بینی که چیزی برای نگرانی وجود نداره.»

ترس کودک از کمد

اتاق کودک را جوری بچینید که کلید برق به راحتی در دسترسش باشد

برای اینکه فرزندتان در برابر تاریکی، حس کنترل و قدرت داشته باشد، سعی کنید که کلید برق را در دسترس او قرار دهید. بعضی از بچه‌ها قد کوتاهی دارند. این موضوع برای روشن کردن چراغ برای از بین بردن ترس از تاریکی در کودکان، مشکل‌ساز است. البته می‌توانید از وسیله‌هایی که برای این کار ساخته شده، استفاده کنید که فرزندتان بتواند به راحتی کلید برق را روشن و خاموش کند.

 

چراغ کمد و کابینتسعی کنید در جاهای تاریک خانه، از چراغ‌ استفاده کنید

می‌توانید از انواع چراغ‌های فشاری یا اتومات موجود در بازار برای روشن کردن کمد، کابینت، قفسه و سایر نقاط تاریک خانه استفاده کنید که ترس از تاریکی در کودکان را به حداقل برسانید.

اولین قدم برای آموزش مقابله با ترس از تاریکی در کودکان این است که به او قدرت دهیم. اگر کودک شما حس کند که در برابر تاریکی، کنترل دارد، ترس او کمتر می‌شود.

هیچ اشکالی ندارد که کودک شما از تاریکی خوشش نیاید. چیزی که ما در این جا سعی داریم به بچه‌ها آموزش دهیم این است که برای مقابله با ترسشان، چکار کنند. یکی از مکانیسم‌های مقابله‌ای، این است که این توانایی را پیدا کنند که وقتی که ترسیده‌اند، «خودشان» چراغ را روشن کنند و خودشان محیط اطرافشان را بررسی کنند.

از اینکه علت ترس از تاریکی در کودکان خود را می‌دانید، مطمئن نباشید

شاید این موضوع درباره‌ی همه‌ی بچه‌ها صادق نباشد، اما به صورت کلی کودکان و قوه‌ی تخیلشان و تحلیل آن‌ها با شما متفاوت است. ترس‌ کودکان ممکن است منحصر به فرد و غیر قابل پیش‌بینی باشد. شاید باورش سخت باشد اما اخیراً فرزند من از سیب‌زمینی‌ سرخ‌کرده ترسیده بود و کابوس‌هایی درباره‌ی سیب‌زمینی‌ سرخ‌کرده‌هایی می‌دید که او را تعقیب می‌کنند!

بنابراین بهتر است تصور نکنید که علت ترس کودک از تاریکی را به درستی و به طور دقیق می‌دانید. حتی وقتی که از فرزندتان بپرسید که «فکر می‌کنی چی تو تاریکی باشه؟» و فرزندتان سرراست جواب دهد: «هیولا یا یه موجودی»، ممکن است جواب شما چیزی شبیه به سیب‌زمینی سرخ‌کرده باشد!

صحبت کردن درباره‌ی تاریکی بدون پرداختن به ترس از تاریکی، مثل چسب‌ زخم زدن روی چیزی است که نمی‌دانید چیست.

ما نمی‌توانیم از فرزندمان در برابر تمام چیز‌هایی که ممکن است ببیند و بشنود، محافظت کنیم یا جلوی آن‌ها را بگیریم. اما می‌توانیم درباره‌ی چیزهایی که می‌بینند صحبت کنیم و ترسناک بودن برخی از این داستان‌ها و تصاویر را با گفتگو از بین ببریم.

برخی اوقات ما نمی‌دانیم که حتی برنامه‌های کودک نیز ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. برای مثال فرزندان من از برنامه‌ی پیتر خرگوشه می‌ترسند. چرا که در این برنامه همیشه گرگی ترسناک در تعقیب اوست.

سعی کنید از چراغ‌های بامزه برای اتاق بچه‌ها استفاده کنید

شاید اولین راهی که به ذهن بسیاری از والدین برسد، روشن نگه داشتن چراغ اتاق کودک است. اما چنین کاری باعث مختل شدن خواب کودک می‌شود و فرزند شما شاید تا صبح نتواند بخوابد. تاریکی هم باعث ترس از تاریکی در کودکان می‌شود.

چراغ خواب هم ممکن است سایه‌های ترسناکی ایجاد کند و ترس کودک را بیشتر می‌کند. بنابراین سعی کنید نوری برای اتاق کودک تهیه کنید که روی خواب او تاثیر منفی نداشته باشد.

 سایه بازی را امتحان کنید

سایه بازی

یکی از راه های از بین رفتن ترس کودک از تاریکی، سایه بازی است. این که به کمک دستان یا عروسک‌‌ها، سایه‌هایی روی دیوار ایجاد کنید، برای کودکان جالب است. به کودک خود یاد دهید که با تغییر حالت دستش، شکل‌های متفاوتی روی دیوار ایجاد کند. این کار باعث میشود که در آینده، مواجه شدن با سایه‌های برای کودک، کمتر ترسناک یا ناخوشایند باشد.

در صورتی که ترس از تاریکی در کودکان شما جدی و شدید است و با این راهکارهای ساده برطرف نمیشود، حتماً مراجعه به روانشناس بالینی کودک و نوجوان را در گزینه های خود، لحاظ کنید.

 

 

 

 

 

روند گفتار درمانی کودکان چگونه انجام می‌شود؟
6 راه برای کمک به کودک خجالتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها