حسادت کودک به نوزاد جدید

10 راه برای از بین بردن حسادت کودک به نوزاد جدید

شاید از حسادت کودک به نوزاد جدید می‌ترسید. و احتمالاً قبل از این که نوزاد جدید به خانواده‌ی شما وارد شود، به فرزندتان گفته‌اید: «قراره یه خواهربرادر فوق‌العاده داشته باشی و باهاش بازی کنی‌. نمی‌دونی چقدر قراره بهت خوش بگذره.» و احتمالاً بعد از به دنیا آمدن این نوزاد جدید، فرزند شما با خودش گفته: «شوخی می‌کنن دیگه؟ قراره با این بچه‌ی قرمز جیغ‌جیغو که کل وقت و توجه اینا رو گرفته، خوش بگذره؟»

قطعاً بعد از تولد نوزاد جدید، فرزند شما به دنبال راهی می‌گردد که با نوزاد تازه‌وارد بازی کند. او پتویی روی کودک می‌اندازد تا با او قایم‌موشک بازی کند. شما بر سر او فریاد می‌زنید‌.

او برای نوزاد توپی پرت می‌کند تا او آن را بگیرد و با عصبانیت شما مواجه می‌شود. فرزند شما، نوزاد را بغل می‌کند و شما از او می‌خواهید دقت کند یا این کار را انجام ندهد. هنوز هم می‌خواهید بدانید چرا فرزند شما سردرگم شده؟ پس در این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چطور باید حسادت کودک به نوزاد جدید را از بین برد.

اولین هدف شما باید محافظت از نوزاد باشد. اما از هدف دوم نیز غافل نشوید‌. هدف دوم شما این است که به فرزندتان یاد بدهید چگونه با خواهر برادر تازه متولد‌شده‌اش، به شکلی صحیح ارتباط بگیرد و از شکل‌گیری حسادت کودک به نوزاد جدید جلوگیری کنید.

همان طور که بقیه‌ی مسائل را به فرزندتان یاد می‌دهید، می‌توانید به او یاد بدهید که چطور با نوزاد جدید بازی کند. با فرزندتان صحبت کنید، به او نشان دهید و فرزندتان را راهنمایی و تشویق کنید.

فرزندتان و نوزاد را با یکدیگر تنها نگذارید، مگر تا زمانی که مطمئن شدید به درستی به هدف دوم خود رسیده‌اید. این کار راحتی نیست اما ضروری و حیاتی است‌.

حسادت کودک به فرزند دیگر

راه‌های جلوگیری از حسادت کودک به نوزاد جدید

  • وقتی فرزندانتان با یکدیگر هستند، در همان نزدیکی باشید و در اطرافشان پرسه بزنید. اگر دیدید که فرزند شما با نوزاد رفتار خوبی ندارد، نوزاد را بلند کنید ‌و حواس فرزندتان را با یک آواز، اسباب‌بازی، خوراکی یا بازی پرت کنید. این کار باعث می‌شود از نوزاد خود محافظت و مراقبت کنید و در عین حال از نه گفتن پی‌در‌پی به فرزندتان دوری کرده باشید و باعث تشویق رفتار پرخاشگرانه در او و حسادت کودک به نوزاد جدید نشوید.
  • به فرزند بزرگتر یاد دهید که چطور پشت نوزاد را مالش دهد. به او نوازش‌ کردن نوزاد را آموزش دهید. این کارها باعث آرام شدن نوزاد می‌شود و از طرف دیگر شما می‌توانید فرزندتان را برای انجام این کار خوب، تشویق کنید. این کار به کودک شما یاد می‌دهد که چطور باید با نوزاد، به شکل مثبتی تماس فیزیکی برقرار کند.
  • سریع عمل کنید. هر زمان که احساس کردید فرزندتان نسبت به نوزاد، خشونت به خرج می‌دهد یا چنین قصدی دارد، سریع وارد عمل شوید. اگر کودک شما مقاومت کرد، می‌توانید به او «تایم اوت» بدهید. کودک را روی یک صندلی بنشانید. می‌توانید به او بگویید: «وقتی از روی صندلی بلند شو که یاد گرفته باشی چطور از دستات استفاده کنی!»

اگر کودکتان خواست از روی صندلی بلند شود، به او اجازه دهید بلند شود، به شرطی که کودک با نوزاد با دقت و آرامی برخورد کند.

این کار به معنی تنبیه و دعوا کردن کودک نیست. این کار صرفاً برای این است که به کودک کمک کنید یاد بگیرد اجازه ندارد کارهای پرخاشگرانه انجام دهد و به راحتی با این کار از ایجاد حسادت کودک به نوزاد جدید پیشگیری کنید‌.

  • بچه‌ها کاری را یاد می‌گیرند که زندگی می‌کنند. وقتی که شما با نوزاد وقت می‌گذارنید، فرزندتان شما را می‌بیند و از کارهای شما یاد می‌گیرد. شما بزرگترین معلم کودک هستید. آموزش رفتار درست در رفتارهای شما نمود دارد و فرزندتان قبل از هرچیز، از رفتار شما خواهد آموخت.
  • هر زمان که شاهد برخورد درست فرزندتان با نوزاد بودید، او را تشویق کنید. به او بگویید که چه برادر یا خواهر بزرگتر فوق‌العاده‌ای است. او را در آغوش بگیرید، ببوسید و به کودک بگویید که به او افتخار می‌کنید. با این کار حسادت کودک به نوزاد جدید را کم کنید.
  • در انتخاب کلمات دقت کنید. همه‌چیز را به گردن نوزاد تازه متولد شده نیندازید. «ما نمی‌تونیم بریم پارک، بچه خوابه.»، «بذار بچه رو تمیز کنم، بعدش بهت کمک می‌کنم»، «ساکت باش، بچه بیدار می‌شه»

با این کار شما، فرزندتان از نوزاد بیزار خواهد شد. به جای این جملات از جملات جایگزین استفاده کنید. مثلاً بگویید: «الان دستم بنده.»، «باشه، بعد از ناهار میریم.»، «سه دقیقه دیگه کارم تموم می‌شه، میام پیشت.»

  • حامی باشید. به احساسات کودکتان، حتی احساسات ناگفته‌ی او، اهمیت بدهید تا موجبات حسادت کودک به نوزاد جدید را فراهم نکرده باشید. می‌توانید بگویید: «می‌دونم که از وقتی بچه اومده، اوضاع یکم اینجا عوض شده، برا همه‌مون، یه ذره زمان می‌بره که خودمون رو با این وضعیت وفق بدیم. با ملاطفت و کلی نظر دهید.

یعنی نگویید :«شرط می‌بندم از بچه بدت میاد.» بلکه بگویید: «می‌دونم حتماً برات سخته که مامان همیشه وقت نداره»،  «میدونم دلت میخواست الان بریم پارک و متتظر بیدار شدن بچه نباشیم.»

وقتی کودک شما بداند که شما احساسات او را درک می‌کنید، کمتر حس می‌کند که برای جلب توجه شما باید کاری کند و حسادت کودک به نوزاد جدید کم خواهد شد.

  • از بین بردن رفابت فرزندانعشق و علاقه‌ی بیشتری به کودکتان نشان دهید. بیشتر به او بگویید که دوستش دارید، در طول روز بیشتر او را در آغوش بگیرید و در برنامه‌ی خود وقتی برای بازی کردن با او یا خواندن کتابی برای فرزندتان، بگنجانید. مشکلات رفتاری یا پس‌رونده‌ی موقتی، طبیعی هستند و می‌توانند با اختصاص وقت و توجه بیشتر به سرعت و به راحتی برطرف شوند. حسادت کودک به نوزاد جدید با این کارهای ساده از بین خواهد رفت.
  • به فرزند بزرگتر یاد دهید تا برای کمک کردن به کودک، مفید واقع شود و یا یاد بگیرد او را سرگرم کند. به فرزند بزرگتر اجازه دهید که کادوهای بچه را باز کند و یا از دوربین برای عکس گرفتن از کودک استفاده کند. یا به او یاد دهید که جوراب‌های نوزاد را پایش کند. از تلاش‌های کودک قدردانی کنید و او را تشویق کنید.
  • فراموش نکنید که از مقایسه کردن خواهرها و برادرها، جداً خودداری کنید. حتی ممکن است فکر کنید موضوعاتی مثل وزن در هنگام تولد، زمان گفتن اولین کلمه، زمان راه رفتن یا موضوعاتی مثل اینکه کدام فرزند در هنگام تولد، موی بیشتری داشته، موضوعات بی‌اهمیتی هستند. اما ممکن است کودکان از این صحبت‌ها، نقد و تخریب برداشت کنند. و ناخواسته باعث شعله ور شدن حسادت کودک به نوزاد جدید و ایجاد تنش شوید.

در نهایت، نفس عمیقی بکشید و آرامش خودتان را حفظ کنید. سعی کنید روی مهم‌ترین اولویت خود تمرکز کنید. آن هم چیزی به جز این نیست که اکنون زمانی رسیده که با بهترین روش از ایجاد حسادت کودک به نوزاد جدید جلوگیری کنید تا تمام اعضای خانواده، خودشان را با شرایط جدید وفق دهند.

11 نشانه برای تشخیص بیش فعالی کودکان
3 راه برای آموزش نه گفتن به کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها