تقویت رابطه مادر و فرزند

راهکارهایی برای تقویت رابطه مادر و فرزند

تقویت رابطه مادر و فرزند و شکل‌گیری صحیح دلبستگی ایمن، دغدغه‌ی بسیاری از مادران است. رابطه مادر و‌ فرزند، رابطه‌ی عمیقی است که قبل از زایمان و تولد فرزند شکل می‌گیرد. برای خواندن راهکارهایی درباره تقویت رابطه مادر و فرزند با سهاکیدز همراه باشید.

نه ماه انتظار قبل از زایمان، سرآغاز سفر و رابطه‌ای بین مادر و فرزند است که با وجود تمام سختی‌ها و چالش‌هایی که در این مسیر وجود دارد، برای مادر شیرین است.

از آن‌جا که مادرها نیازهای اولیه‌ی فرزندان خود را تامین می‌کنند، نقش مهمی در سلامت روان کودک دارند. این نیازهای اولیه می‌تواند شامل غذا، آب، سرپناه و خواب باشد. مادرها می‌توانند با این کار، دلبستگی ایمنی بین خود و فرزندشان ایجاد کنند و در راستای تقویت رابطه مادر و فرزند بکوشند.

دلبستگی، پیوند عاطفی است که بین طفل و سرپرست و مراقب او ایجاد می‌شود. کودکانی که دلبستگی ایمنی با مراقب خود دارند، به احتمال زیاد در آینده، رابطه‌ی پایدارتری خواهند داشت.

شکل‌گیری و تقویت رابطه مادر و فرزند شامل چه فرآیندی است؟

  • بغل کردن و در آغوش کشیدن فرزند
  • فراهم کردن محیطی امن برای زندگی
  • صحبت کردن با فرزند
  • اطمینان حاصل کردن از کافی بودن میزان خواب فرزند
  • توجه به تغذیه‌ی کودک و صرف غذا همراه با فرزند در زمان صرف وعده‌های غذایی
  • داشتن انتظارات معقول از فرزندان و تعیین محدودیت‌ها
  • تلاش برای درک روش منحصر‌به‌فرد کودک برای ابراز کردن خود (حالت‌های صورت یا صداهایی که ایجاد می‌کنند.)

همانطور که در بالا گفته شد، تعیین محدودیت‌ها، یکی از بخش‌های مهم در تقویت رابطه مادر و فرزند است. هنگام تعیین محدودیت برای فرزند خود، شفاف باشد. به عنوان مثال بگویید: «نباید روی مبل آب بریزیم. ما آب را در سینک ظرفشویی خالی می‌کنی.»

در این مثال، شما به شکل واضح، رفتار غیرقابل قبول را برای فرزند خود شرح داده‌اید و رفتار قابل قبول و مورد انتظار خود را به او گفته‌اید. فراموش نکنید، زمانی که به فرزند خود می‌گویید که چه کاری را انجام دهد، باید آن را پیگیری کنید. اگر فرزند شما به حرف شما گوش نداد، شاید لازم باشد که به او کمک کنید تا کار موردنظر شما را انجام دهد.‌ به عنوان مثال، فرزند خود را تا سینک همراهی کنید تا لیوان را در سینک بگذارد.

دلیل اهمیت تقویت رابطه مادر و فرزند چیست؟

 

دلبستگی ایمن، به رشد شناختی، هیجانی، اجتماعی و سایر انواع رشد می‌انجامد. یکی دیگر از دلایل اهمیت رابطه مادر و فرزند این است که مداخله‌ی سالم والدین در زندگی کودک، زیربنای مهارت‌های تحصیلی و اجتماعی اوست. کودکی که رابطه‌ی امن و سالمی با والدین خود دارد، در شرایط سخت و تحت استرس زیاد، تنظیم هیجانی بهتری دارد.

تقویت رابطه مادر و فرزند، به کودک کمک می‌کند تا خوش‌بینی و اعتماد به نفس بالاتری در رفتارهای اجتماعی داشته باشد. تقویت این رابطه رشد هیجانی، روانی و زبانی کودک را ارتقا می‌بخشد .کودکی که دلبستگی ایمن و سالمی با والدین خود دارد، شانس بیشتری برای ایجاد و برقراری روابط سالم با دیگران خواهد داشت

مراقبت از خود

برای این که بتوانید دلبستگی سالم و ایمنی بین خود و فرزندتان ایجاد کنید، باید در ابتدا بتوانید از خود مراقبت کنید. شما به عنوان یک مادر، معمولاً درگیری‌های زیادی دارید و استرس می‌تواند شما را از پا دربیاورد. شما نیز مانند فرزندتان، نیازهای اولیه دارید که نباید از آن‌ها غافل شوید.

بدون تغذیه‌ی مناسب یا خواب کافی، شما نمی‌توانید به نحو احسن عمل کنید. بعد از این که این نیازهای اولیه را برآورده کردید، به این فکر کنید که چگونه با استرس خود مقابله کنید. رویکرد شما در برابر استرس چیست؟

عنوان

مدیریت استرس، عاملی‌ موثر در تقویت رابطه مادر و فرزند

آیا شما از‌ آن دسته افرادی هستید که خشم و استرس خود را روی دیگران تخلیه می‌کنند؟ آیا اجازه می‌دهید که خشم و‌ ناامیدی شما انباشته شود تا به مرز انفجار برسید؟

این‌ها برخی از شایع‌ترین واکنش‌ها در مقابل استرس هستند و بدیهی است که شما شایسته‌ی دریافت حمایت از سوی دیگران هستید. اگر خانواده‌ و دوستان حمایت‌گری ندارید، سعی کنید از مراکز و نهادهای حمایتی کمک بگیرید. علاوه بر این می‌توانید از راهکارهایی برای مقابله با استرس و در نتیجه تقویت رابطه مادر و فرزند استفاده کنید. هیجانات و احساسات ما در طول روز، مدام دستخوش تغییر است.

زمانی که احساس می‌کنید هیجانات و‌ احساسات شما از سطح نرمال فاصله گرفته است، صبر کنید و فکر کنید. چند ثانیه یا چند دقیقه را به تمرکز بر روی استرس خود اختصاص دهید. به بدن و ذهن خود فرصت دهید که به حالت نرمال برگردد. به خودتان اهمیت دهید تا بتوانید در راستای تقویت رابطه مادر و فرزند عمل کنید.

طرز تهیه غذای سالم کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها