آموزش نه گفتن به کودکان

3 راه برای آموزش نه گفتن به کودکان

آموزش نه گفتن به کودکان یکی از مهارت‌های اولی و مهم در زندگی کودکان است. دیروز با یکی از دوستانم به رستوران رفتم. در رزور رستوران مشکلی پیش آمده بود و می‌خواستند میز ما را به زیرزمین رستوران منتقل کنند. من نزدیک بود که پیشنهادشان را قبول کنم. ولی دوستم بلافاصله گفت: «به هیچ عنوان.» در نتیجه، میزی در بیرون رستوران برای ما گذاشته شد و ما در نور دلچسب آفتاب، توانستیم غذایمان را میل کنیم. برای همین، توانایی دوستم برای نه گفتن را تحسین کردم.

همه‌ی ما در اطرافمان آدم‌هایی را می‌شناسیم که نمی‌توانند حدومرز تعیین کنند. این افراد، همان افرادی هستند که در شرکت، بیشترین کارها به آن‌ها محول می‌شود. همان دوستانی که برای دورهم جمع شدن، بیشترین کار را انجام می‌دهند. این افراد همیشه نیازها و خواسته‌های خود را برای راضی کردن سایرین، فدا می‌کنند. به عنوان یک والد، من همیشه به این فکر می‌کنم که چطور می‌توانم به دخترم یاد دهم که چطور برای گرفتن حقش تلاش کند و به خودش و خواسته‌هایش اهمیت دهد. در این مطلب به راهکارهایی برای آموزش نه گفتن به کودکان می‌پردازیم.

پاسخ دادن به نیازهای کودک

برای اینکه به کودک یاد دهید به نیاز و خواسته‌ی خود احترام بگذارد، هیچ کاری بهتر از پاسخ دادن به کودک نیست. با پاسخ دادن به کودک، ما این پیام را به او می‌دهیم: «نیازهای تو مهم هستند و استحقاق برآورده شدن را دارند.» آن‌ها برای تمام عمرشان، این باور را خواهند داشت.

برای آموزش نه گفتن به کودکان، آن‌ها را تشویق کنید تا خودشان باشند.

از نگرانی درباره‌ی رفتار کودکان، دست بردارید. بچه‌ها به طور طبیعی، اجتماعی هستند. از لبخند کودک شش ماهه تا کودکی که تازه شروع به راه رفتن کرده و وقتی او را صدا می‌کنید، به سمت تو می‌آیند، کودکان تمایل دارند که بقیه را راضی کنند و خواسته‌های خود را برای پذیرفته شدن در جمع، فدا کنند. بچه‌ها، از بزرگترها تقلید می‌کنند و تمام رفتارهایی که ما می خواهیم به آن‌ها یاد دهیم، یاد می‌گیرند. (از رفتارهای خوب تا ورزش کردن)

آموزش نه گقتن به کودکان

این نظریه با باورعموم مبنی بر این که کودکان مانند «میمون» به دنیا می‌آیند و برای وفق پیدا کردن با جامعه، به کمک ما نیاز دارند، در تقابل است. مشاهدات من از دخترم این موضوع را تایید می‌کند. وقتی با خودم فکر کردم فهمیدم که حتی در دوران لجبازی کودکان در حال رشد زیر سه سال، شاید در نود درصد مواقع، دخترم دقیقاً کاری را انجام می‌دهد که از او خواسته‌ام. اما دلیل این که توجه ما بیشتر به کارهایی که انجام نمی‌دهد، معطوف می‌شود این است که این کارها باعث ناراحتی یا جروبحث می‌شود.

 

 

 

برای آموزش نه گفتن به کودکان، او را به نه گفتن تشویق کنید.

من به دخترم یاد داده‌ام که «نه»، یک جواب قابل قبول است و قرار نیست که بعد از نه گفتن، دیگران از جمله من، او را کمتر دوست داشته باشند. بنابراین نباید از نه گفتن بترسد.

برای آموزش نه گفتن به کودکان، من سعی می‌کنم  که تا جایی که ممکن است، به نظر او احترام بگذارم. این به این معنا نیست که اجازه دهیم فرزندمان هرکاری دلش خواست، انجام دهد. این باعث می‌شود که والدین به جنون برسند و کودک احترام به دیگران را یاد نگیرد. بنابراین باید حد و مرزی تعیین کنیم ولی در عین حال سعی کنیم با کودکان، همدلی داشته باشیم و اجازه دهیم کودکان درباره‌ی مسائل مهم زندگیشان تصمیم بگیرند.

نه گفتن به کودکان دکتر هلاکوییالگوی خوبی برای آموزش نه گفتن به کودکان باشید.

بیشتر افراد از ترس جر و بحث یا به خاطر راضی نگه داشتن دیگران، از نه گفتن می‌ترسند. این افراد ممکن است بتوانند دیگران را راضی نگه دارند اما مهم‌ترین چیزی که در این بین، از دست می‌دهند؛ خودشان است. از طرف دیگر وقتی شما چنین فردی را در اطراف خود دارید، به سختی می‌توانید از او چیزی بخواهید. چراکه نمی‌توانید مطمئن باشید که واقعاً دوست دارند این کار را انجام دهند یا نه. چون که حتی اگر نتوانند یا نخواهند کاری برای شما کنند، به شما نه نمی‌گویند. برای آموزش نه گفتن به کودکان، باید در ابتدا یاد گرفته باشید که خودتان را بهتر بشناسید و به دیگران و درخواست های نابه جای آن ها، پاسخ مثبت ندهید. فراموش نکنید که آموزش نه گفتن به کودکان و همینطور نه شنیدن کار آسانی نیست

خودآگاهی بیشتری داشته باشید:

به این فکر کنید که با چه کسانی بیشترین کشمکش را دارید. مدیرتان، دوستانتان، همسرتان، فرزندانتان یا غریبه‌ها؟ تغییر این رویکرد و یادگیری نه گفتن توسط خود و آموزش نه گفتن به کودکان شما در کدام حوزه‌ی زندگی شما و فرزندانتان، بیشتر مفید خواهد بود؟

از یک حوزه شروع کنید:

برای آموزش نه گفتن به کودکان و یادگیری مهارت نه گفتن برای خودتان نیز، سعی کنید از یک حوزه شروع کنید. یعنی گروهی از افراد را برای نه گفتن انتخاب کنید. یا برای مثال سعی کنید یک میزان حداقلی برای خود تعیین کنید. شاید نه گفتن برای یکبار در هفته، هدف قابل قبولی باشد. به اطرافیان خود اطلاع دهید که دارید روی خودتان کار می‌کنید و قرار است آن‌ها از این به بعد «نه»‌های بیشتری بشنوند. به تدریج سعی کنید تا در حوزه‌های دیگر نیز، شروع به نه گفتن کنید.

یک الگو پیدا کنید

مثل هرکار دیگری، برای آموزش نه گفتن به کودکان، باید اول خودتان این کار را یاد گرفته باشید. سعی کنید در اطراف خود فردی را پیدا کنید که میتواند برای خود، حد و مرز تعیین کند. می‌توانید با آن‌ها در این باره صحبت کنید و از آن‌ها نظرشان را بپرسید. آیا دیگران به وقت آن‌ها بیشتر احترام می گذارند؟ آیا بیشتر به حقشان و خواسته‌اشان می‌رسند؟

 

اهمیت مهارت نه گفتن

همیشه بعد از نه گفتن، از خودتان سوال بپرسید

«چی شد؟ از همونی که میترسیدم، سرم اومد و رابطه‌م بهم خورد؟ احساسم چیه؟ پیامد مثبت این نه گفتن برام چی بود؟»، شما به تجارب مثبت زیادی از نه گفتن احتیاج دارید تا بتوانید تمام این سال‌هایی را که به شما گفته شده باید برای دوست داشته شدن و پذیرفته شدن، بله بگویید؛ پشت سر بگذارید.

شاید نوشتن این تجارب نه گفتن، به شما کمک کند تا احساس بهتری به این کار داشته باشید و علاوه بر این در دفعات بعدی، از این نه گفتن‌ها کمک بگیرید.

در نهایت برای آموزش نه گفتن به کودکان باید سعی کنیم که بچه‌ها را جوری بزرگ کنیم که خودشان باشند و صرفاً دنبال کودکی «حرف گوش‌کن» نباشیم. ما باید تلاش کنیم تا بتوانیم حریم شخصی و مرزهایی تعیین کنیم که بتوانیم الگوی خوبی برای فرزندانمان و سایرین باشیم.

 

10 راه برای از بین بردن حسادت کودک به نوزاد جدید
علت لجبازی کودک و 9 راه درمان آن
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها