آموزش موسیقی به کودکان

 10 نکته برای آموزش موسیقی به کودکان

آموزش موسیقی به کودکان بسیار چالش برانگیز است؛ منابع و روشهای زیادی برای مدرسین موسیقی کودک وجود دارند که به کودکان کمک می کنند موسیقی را بهتر درک کنند. بسیاری از هنرجویانی که در حال تقلا کردن برای یادگیری موسیقی هستند درک مفاهیم موسیقی را سخت و دشوار میبنند چون مدرس از ابزار و تکنیک های درستی استفاده نمیکند. استفاده از استراتژی و ایده های مناسب باعث میشود هنرجو اشتیاق خود برای یادگیری را پیدا کند و توانایی درک مفاهیم موسیقی در کودک را افزایش میدهد.

ما در سهاکیدز در این مقاله ده نکته برای بهبود آموزش موسیقی به کودکان ارائه می دهیم.

اجازه دهید هیجان شما برای آموزش موسیقی به کودکان نمود بیرونی داشته باشد.

هر کلاس آموزش موسیقی به کودکان با دیگری متفاوت است و برنامه از پیش تعیین شده میتواند کیفیت کلاس را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد. داشتن یک استراتژی خوب برای برنامه ریزی، به این معنی است که وقت شما تلف نمی شود.

ما به عنوان مدرس، وقتی می ببینیم که برنامه های دقیق از پیش تعیین شده ما به نتیجه می رسند، احساس رضایت می کنیم پس اجازه دهید احساس رضایت وهیجان زدگی شما خودش را نشان دهد. هنرجو از شما تاثیر گرفته وحتی بیش از حد معمول یاد می گیرند.

داشتن برنامه مشخص برای آموزش موسیقی به کودکان به این معناست که شما میتوانید با هنرجویان ارتباط برقرار کنید و آن ها را در مسیر یادگیری همراهی کنید.

مشارکت عملی برای اجرای موسیقی

بهترین روش یادگیری موسیقی، خواندن یا نوشتن نیست بلکه انجام عملی است. به تدریس خود فعالیت های عملی و انرژی اضافه کنید. حتی اگر در حال آموزش تئوری موسیقی هستید، روش های زیادی برای اضافه کردن فعالیت های عملی وجود دارد. استفاده ازبازی، شعر، قصه، کاردستی و … باعث بروز خلاقیت در کودکان کم سن تر و افزایش تمرکزشان میشود و حتی یادگیری کلمات جدید را آسان می کند. اگر دوران مدرسه را به یاد داشته باشید مطمئناً کلاسهای مورد علاقه شما کلاسهایی نبودند که یکجا نشسته بودید و به صفحات کتاب درسی خیره شده بودید و یا در حال یادداشت مطالب بودید. کلاسهایی که مجبور بودید حرکت کنید و فعالیت عملی داشته باشید، یقیناً بیشتر در خاطرتان مانده است. از طرفی گنجاندن حرکات و فعالیت های بدنی برای مدرسین موسیقی کودک به راحتی امکان پذیر است، مانند:

  • دست زدن با ریتم ها و آواز خواندن
  • گوش دادن و ساخت موسیقی به صورت همزمان توسط هنرجو
  • استفاده هنرجو از بدن خود برای نواختن یک ابزار موسیقی

محول کردن وظایف مختلف به هنرجویان

روز به روز تمرکز کودکان بر روی یک موضوع کوتاه تر میشود. از آنجا که فناوری های جدید، یادگیری را برای ما سریع تر و آسان تر کرده، تمرکز بر روی یک موضوع در طولانی مدت دشوارتر شده است، بنابراین فعالیت های کلاس را متناسب با سطح تمرکز هنرجویان خود قرار دهید.

هیچ فعالیتی را به مدت طولانی انجام ندهید. بسته به گروه سنی هنرجویان، کلاس خود را در قالب فعالیت های كوتاه 5 تا 15 دقیقه ای برگزار کنید. همانطور که در نکته قبل اشاره شد آموزش موسیقی به کودکان می تواند از طریق آواز خواندن، نواختن سازها، گوش دادن به موسیقی، نوشتن شعر، آهنگسازی و یادگیری در مورد نوازندگان و آهنگسازان انجام شود.

هر کدام از این فعالیت ها شور و هیجان متفاوتی را در کلاس ایجاد می کند. بنابراین برای هر مبحث، طوری برنامه ریزی کنید که کلاس، شامل تمامی فعالیت های بالا باشد و یک فضای فعال را در کلاس حفظ کنید.

آموزش سبک موردعلاقه‌ی هنرجویان

با آموزش آهنگ ها یا سبک های مورد علاقه هنرجویان، آن ها را درگیر کلاس و موسیقی کنید. انواع مختلف موسیقی می تواند منابع ارزشمندی برای آموزش و یادگیری باشد. امروزه نیازی به پایبندی به سبک هایی که به طور سنتی با دروس موسیقی مانند موسیقی کلاسیک و باروک همراه بوده اند نیست.

برای آموزش نوجوانان میتوانید از یک آهنگ رپ که توسط هنرمند مورد علاقه آنها اجرا شده استفاده کنید. برای کودکان کوچکتر، میتوانید از شعرهای مهد کودک یا حتی آهنگ های برنامه های تلویزیونی مورد علاقه آنها استفاده کنید.

تکنولوژی برای آموزش موسیقی به کودکان

امروزه کودکان با تکنولوژی آشنا هستند و منابع خوبی برای آموزش در اختیار داریند. بنابراین استفاده هوشمندانه از تکنولوژی و فناوری میتواند تدریس شما را بسیار بهینه تر کند. استفاده از اپلیکیشن ها، وبسایت ها و یا تماشای یک فیلم می تواند درسی را به یاد ماندنی تر از گوش دادن به همان قطعه موسیقی بدون این ابزار کند. میتوانید از نمایش فیلم اجراهای زنده برای آموزش هنرجویان در مورد نحوه نواختن سازها نیز بهره ببرید.

تشویق هنرجویان به تعامل با یکدیگر

در حالی که تمرین فردی قسمت مهمی از یادگیری نواختن میباشد، کلاس موسیقی زمان مناسبی برای تعامل است. مشارکت یکی از عناصر مهم دنیای کار است به علاوه یادگیری مشارکتی، مهارت هایی مانند تصمیم گیری و حل مسئله را در یک گروه یا زمینه تیمی آموزش میدهد.

موسیقی ذاتاً اجتماعی است، چه در بین اجرا کنندگان و چه در بین شنوندگان. شما به عنوان مدرس موسیقی کودک میتوانید هنگام تدریس موسیقی به کودکان، تعامل و همکاری را نیز آموزش دهید. یادگیری گروهی باعث میشود مطالب آموخته شده، هنگام بیرون آمدن از کلاس برای هنرجویان باقی بماند و به موضوع گفتگو با دوستانشان تبدیل شود. گروه بندی کلاس و انجام پروژه های گروهی نیز می توانند نتایج چشمگیرتری نسبت به کار فردی داشته باشند. اما، حتما به خاطر داشته باشید هنگام ایجاد گروه، سطح مهارت دانش آموزان را در نظر بگیرید و گروه ها را بین پروژه ها تغییر دهید.

آگاهی از سطح مهارتهای هنرجویان

هنرجویان مختلف، سطح مهارت های مختلف و نیازهای مختلف دارند. مطمئن شوید وظایفی که تعیین کرده اید برای هر هنرجو مناسب است. در حالت ایده آل ، یک کار باید برای هنرجوی کودک قابل درک باشد، نه خیلی سخت و نه خیلی آسان. از همان ابتدا، هنرجو باید احساس کند توانایی انجام تکلیف مشخص شده را دارد. کاری که از همان ابتدا خیلی چالش برانگیز باشد می تواند هنرجو را دلسرد کند.

استفاده درست از حواس مختلف مانند شنوایی ، بینایی ، لمسی و حرکتی، زیبایی تدریس شما را دو چندان میکند و به راحتی میتوانید از موسیقی برای درگیر کردن این حواس بهره ببرید.

استفاده از خلاقیت برای آموزش موسیقی به کودکان

هنگامی که دانش آموزان از انجام فعالیت های عملی لذت بردند، بهترین زمان برای شروع پروژه های خلاقانه است. پروژه ای بدون پاسخ غلط به کودکان بدهید. اختصاص دادن زمان به پروژه های خلاقانه هنگام آموزش موسیقی به کودکان بسیار مهم و موثر است. از طرفی موسیقی صرفاً یک دانش نظری نیست بلکه عملی است و بهترین راه برای یادگیری موسیقی، غوطه ور شدن در موسیقیست.

آموزش خلاقیت به کودکان به آنها مهارتی می دهد که فراتر از کلاس موسیقی است. علاوه بر این، دادن فضای امن برای خلاقیت به کودکان نیز می تواند به مسائل رفتاری آن ها کمک کند و به کودکان مجرای امنی برای بروز احساسات و عواطفشان بدهد.

تشویق هنرجویان به تعامل با یکدیگر

اجرا جنبه مهمی از آموزش موسیقی است. هنرجویان می توانند دستاوردهای خود را با مخاطبان به اشتراک بگذارند. آنها می توانند هر آنچه را که در کلاس موسیقی آموخته اند به همسالان، والدین و دیگران نشان دهند. امروزه اینترنت امکان اجرا در هر لحظه و هر مکان را برای تعداد نامحدودی مخاطب فراهم کرده است.

میتوانید به عنوان پروژه پایان دوره کلاس موسیقی، یک کنسرت بزرگ برای هنرجویان تدارک ببینید و یا حتی اگر امکان برگزاری کنسرت وجود ندارد میتوانید از اجرای هنرجویان ویدیو تهیه کنید و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

آموزش موسیقی به کودکان از طریق بازی

همانطور که در موارد بالا تاکید شد استفاده از فعالیت های مختلف تاثیر چشمگیری در راندمان کلاس آموزش موسیقی به کودکان دارد. توانایی رقابت سالم و شاد، مهارت مهمی برای کودکان است که به خوبی با فعالیت های مشترک ترکیب می شود. اما، مهم است که اطمینان حاصل کنید هیچ کودکی هنگام بازی یا مسابقه ، احساس بی توجهی نمی کند و همچنین سعی کنید طیف وسیعی از جوایز را اهدا کنید تا هر هنرجو حداقل یک بار شانس برنده شدن را داشته باشد.

اینترنت منبع نامحدودی از اطلاعات برای مدرسان حوزه آموزش موسیقی به کودکان فراهم می کند. کاربران دسترسی آزاد به اطلاعات و ایده های خارج از کشور را دارند. بنابراین الان بهترین زمان است که به مجموعه روشهای تدریس، ایده ها و استراتژی های خود اضافه کنید. با شرکت در انجمن های مدرسان موسیقی کودک و بررسی وبسایت های مختلف، ایده های خود را با سایر مدرسان به اشتراک بگذارید. آموزش موسیقی به کودکان فقط در صورتی می تواند پیشرفت کند که از یکدیگر یاد بگیریم.

 

 

 

5 راه برای آموزش زبان کودکان
5 نکته برای آموزش جنسی به کودکان قبل از دبستان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها