آموزش جنسی به کودکان

5 نکته برای آموزش جنسی به کودکان قبل از دبستان

آموزش جنسی به کودکان معمولاً با کنجکاوی کودک درباره‌ی بدن خود آغاز می‌شود. سهاکیدز در این مطلب به شما نحوه‌ی آمادگی مقدمات آموزش جنسی به کودکان و پاسخ به سوالات آن‌ها را خواهد گفت.

آموزش جنسی به کودکان موضوعی است که ممکن است بسیاری از والدین از مطرح شدن آن به دلایل مختلفی گریزان باشند. این دلایل می‌تواند ترس والدین از «باز شدن چشم و گوش» فرزندشان باشد یا ناآگاهی والدین از چگونگی پاسخ به سوالات.

اگر فرزند شما در سنین پیش از دبستان قرار داشته باشد، ممکن است شما فکر کنید از این سوالات و لزوم آموزش جنسی به کودکان در امان هستید، اما این موضوع لزوماً درست نیست.

آموزش جنسی به کودکان می‌تواند در هر زمانی آغاز شود، بهتر است اجازه دهید فرزندتان، خودش سرعت آموزش را با شروع سوال پرسیدن درباره‌ی این موضوع، تعیین کند.

نکات کلیدی درباره‌ی آموزش جنسی به کودکان

برخلاف تصور بسیاری از والدین درباره‌ی صحبت در مورد جنسیت، صحبت کردن به موقع درباره‌ی جنسیت، می‌تواند باعث ایجاد این ذهنیت در کودک شود که جنسیت و رابطه جنسی، بخش‌های ناسالمی از زندگی نیستند.

رفتار شما باید به گونه‌ای باشد که فرزند شما بتواند به شما به راحتی رجوع کند و از شما انتظار پاسخی واقعی و صادقانه داشته باشد.

کودکان کم‌سن‌و سال‌تر ممکن است از شما بپرسند که چرا بدن دخترها و پسرها با هم فرق می‌کند یا بچه‌ها از کجا می‌آیند، پس بهتر است با پاسخی صحیح، علمی و صادقانه منتظر باشید.

پاسخ سوالات باید به گونه‌ای باشد که برای بچه‌ها قابل فهم باشد. علاوه بر این از طفره رفتن و دروغ گفتن در جواب سوالات فرزندتان بپرهیزید.

کنجکاوی کودکان درباره بدن خود

با شروع صحبت کردن و راه رفتن، کودکان شروع به یادگیری درباره‌ی بدن خود می‌کنند. درِ مباحث مربوط به آموزش جنسی را با یاد دادن نام درست اعضای جنسی بدن شروع کنید‌. این کار را می‌توانید در زمان استحمام کودک انجام دهید.

اگر کودکتان به عضوی از بدن اشاره کرد، خیلی راحت نام آن عضو را به او بگویید. زمان استحمام برای توضیح این که کدام یک از اعضای بدن خصوصی هستند، مناسب است.

هنگامی که فرزندتان درباره‌ی عضوی از بدن خود یا شما، سوالی پرسید، نخندید یا خجالت نکشید. به کودکان پاسخی مستقیم و متناسب با سنشان، بدهید. اگر فرزندتان بخواهد بیشتر بداند، سوالات بیشتری خواهد پرسید.

 

توجه کودک به اندام جنسی خود

شاید تاکنون به این موضوع برخورده باشید که بسیاری از اطفال نوپا، کنجکاوی جنسی طبیعی خود را از طریق بازی و توجه به اندام جنسی خود نشان می‌دهند.

برای آموزش جنسی به کودک خود، باید به او یاد دهید که این کار غیرطبیعی نیست اما نباید چنین کاری را در حضور دیگران انجام دهد. در صورتی که فرزند شما، این کار را در حضور دیگران انجام داد، سعی کنید تا حواس او را پرت کنید. اگر موفق نشدید، او را به گوشه‌ای برده و به او اهمیت حریم خصوصی را یادآوری کنید.

اگر این توجه و به اصطلاح خودارضایی کودک بیش از حد معمول اتفاق بیفتد، ممکن است نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلی در زندگی کودک باشد. ممکن است کودک احساس اضطراب داشته باشد یا توجه کافی در خانه دریافت نکند. علاوه بر این، ممکن است این کار در برخی از موارد نشانگر آزار جنسی باشد.

برای آموزش جنسی به کودکان، به فرزند خود یاد دهید که کسی اجازه ندارد به اعضای خصوصی بدن او بدون اجازه دست بزند. در نهایت اگر درباره‌ی رفتار فرزند خود نگران هستید، با پزشک مشورت کنید.

کنجکاوی درباره‌ی دیگران

در سن 3 تا 4 سالگی، کودکان به تفاوت‌های بین دختر و پسر تا حدی پی خواهند برد. شاید شما هم فرزند خود را در حال «دکتربازی» یا بررسی اندام جنسی کودک دیگری دیده باشید. چنین کارهایی از جنس فعالیت‌های جنسی  بزرگسالان نیست. با این حال، شما به عنوان خانواده‌ی کودک، می‌توانید برای چنین فعالیت‌هایی محدودیت یا ممنوعیت تعیین کنید.

 

 

سه گام برای شروع آموزش جنسی به کودکان

آموزش جنسی به کودک دبستانیسه گام اساسی به شما کمک خواهد کرد تا درباره‌ی جنسیت و مفاهیم جنسی با فرزند خود صحبت کنید.

در ابتدا سعی کنید بدانید که کودک شما خود چه اطلاعاتی دارد. می‌توانید این کار را با طرح چند پرسش مانند: «خودت چی فکر می‌کنی؟»، «درباره‌ی به دنیا اومدن بچه‌ها تاحالا چیا شنیدی؟»، شروع کنید.

در گام دوم، اطلاعات نادرست کودک را با حقایق علمی و واقعیت‌ها جایگزین کنید. اگر کودک شما در سن مناسبی قرار دارد، می‌توانید به او بگویید: «نه بچه‌ها توی شکم مامانشون بزرگ نمی‌شن، بلکه توی رحم مادرشون رشد می‌کنن»

در نهایت می‌توانید افکار و احساسات خود را نیز در این فرصت برای کودک شرح دهید. «بعضی افراد، زمانی که فکر می‌کنن آماده‌ هستن، بچه‌دار می‌شن، اما خیلی‌ها به دلایل مختلف تصمیم می‌گیرن بچه نداشته باشن. همه مثل هم نیستن.»

آموزش جنسی به کودکان

آموزش جنسی به کودکان فرآیندی یکباره نیست!

آموزش جنسی به کودکان به این معنا نیست که شما باید در یک جلسه، کودک خود را بنشانید و درباره‌ی مسائل جنسی به کودک خود بیاموزید. بلکه آموزش جنسی به کودکان به این معناست که باید از موقعیت‌های روزمره برای صحبت در این باره استفاده کنید.

اگر کودک شما درباره‌ی بارداری می‌خواهد بداند یا شما فکر می‌کنید که فرد بارداری در فامیل وجود دارد و می‌خواهید به فرزندتان در این باره توضیح دهید، به او بگویید که بچه‌ها در فضای مخصوصی در بدن مادر به نام رحم شکل می‌گیرند.

اگر کودک شما درباره‌ی اینکه زن چطور باردار شده یا بچه‌ها چطور به دنیا می‌آیند، از شما پرسید، این اطلاعات را می‌توانید به او بدهید. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

– بچه‌ها چطوری میرن تو شکم مامانها؟

– وقتی پدرمادرها همدیگه رو یه جور خاصی بغل می‌کنن، بچه دار می‌شن»

– بچه‌ها چطوری به دنیا میان؟

– دکترها و پرستارها به بچه‌هایی که آماده‌ی اومدن به این دنیان، کمک می‌کنن.

– چرا همه‌ی آدما، آلت مردونه ندارن؟

– بدن دخترا و پسرها فرق می‌کنه.

– چرا اونجات مو داره؟

– وقتی  سنمون بالا میره، بدنمون هم تغییر می‌کنه.

با بالا رفتن سن کودکتان، می‌توانید با جزییات بیشتری به سوالات او پاسخ دهید. سعی کنید معذب نباشید و آموزش جنسی به کودکان خود را برای حفط سلامت روان و بدن آن‌ها، در اولویت قرار دهید.

 10 نکته برای آموزش موسیقی به کودکان
3 راه برای افزایش اعتماد به نفس کودکان
بستن
جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our سیاست حفظ حریم خصوصی.

قبلا ثبت نام کردید؟

بستن

دسته بندی ها